Losos – delikátní, výživný, jednoduchý a rychlý na přípravu. Přesně takový je losos. Ryba, kterou odborníci pokládají za nejvíc zdraví prospěšnou. Tato ryba se stala v české kuchyni jednou z nejpoužívanějších a to díky výtečné chuti. Pro její jemnost si na této rybě pochutnávají ti, kteří rybině zrovna moc neholdují. Oblíbenost na trhu zvyšuje ale i fakt, že se při konzumaci nemusíme obávat, že nalezneme kost. Můžeme si tak na něm pochutnat s dokonalým požitkem a komfortem.

 

Něco málo o lososovi

Losos se loví na Aljašce, ve fjordech Norska a v okolí dalších severních zemí Evropy a až do dospělosti žije v moři. Pouze za účelem rozmnožování táhne k pramenům řek. Na trhu jsou však nejčastěji nabízeny ryby, které se chovají uměle na lososích farmách. Jaký je rozdíl mezi lososem sádkovým a lososem divokým? Sádkový losos je tučnější a od pohledu vypasenější – na řezu mezi plátky masa jsou vidět vrstvičky tuku a má víc lososovou barvu (zde farmáři přidávají do potravy krmivo obohacené o karoten). Maso z divokého lososa má svůj charakteristický narůžovělý odstín díky korýšům, kterými se ryba ve volné přírodě živí.  Divoký losos je také výrazně dražší.

 

Růžovo -oranžové maso je sice tučnější, ale má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin omega 3. Losos dále obsahuje prospěšné vitamíny B, selen, vitamín D, draslík a dobře stravitelné bílkoviny. Kombinace těchto prospěšných látek tak blahodárně působí na srdeční činnost, cévy a nervovou soustavu, zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů a snižuje riziko vzniku rakoviny.

 

Lososa koupíme buď čerstvého, nebo mraženého. Vždy dáváme pozor na jeho kvalitu a čerstvost. Na mraženou rybu nespěcháme – necháme ji pomalu povolit v ledničce či ve studené vodě. Rybu důkladně omyjeme, z kůže odstraníme šupiny nebo rybu rovnou stáhneme. Důležité je rybu nepřepéct, nechat ji polosyrovou, lesklou. Jen tak maso zůstane šťavnaté a nevysušené.

 

V případě čerstvého masa ho pak můžeme podávat i v syrovém stavu například s koprovou marinádou či jako lososový tatarák. Můžeme využít i častější způsob, a to je vaření, dušení či zapékání. Oblíbenou pochoutkou je i losos uzený.

 

K přípravě lososa využíváme často čerstvé bylinky. Toto rybí maso se dobře kombinuje například s koprem, zázvorem, česnekem, bazalkou, tymiánem, rozmarýnem, petrželkou, estragonem a koriandrem. Ke zvýraznění chuti se využívá i citron či bílé víno. V případě dochucování této rybí pochoutky ovšem platí, že méně znamená více.

 

Vhodnou přílohou k lososovi jsou brambory na různé způsoby, těstoviny, grilovaná zelenina, či zeleninové saláty. Nemusíme se bát ani nevšedních kombinací a lososa tak nakombinovat třeba s červenou čočkou (viz. náš recept). K lososu se doporučuje převážně bílé víno případně i růžové.

 

Výborný recept na lososa se salátem z červené čočky + videorecept – neváhejte vyzkoušet.

Jak toto maso připravit?

Smažení – smažení není zrovna ideální způsob přípravy této zdravé ryby pro ty, co si hlídají svoji váhu. Losos ovšem díky této přípravě získá křupavou kůrčičku a maso uvnitř zůstane šťavnaté. Smažíme na oleji či másle nejdříve kůží dolů a to 4-5minut. Po té maso obrátíme a smažíme další  3–4 minuty, tak aby maso zůstalo ve středu ještě trochu růžové.

Pošírování – díky této přípravě, kdy lososa pošírujeme ve vodě, vývaru (a to buď rybím či kuřecím) či mléku si ryba zachovává svoji chuť i hodnotné látky. Pošírujeme při teplotě 80-90 ˚C v nezakrytém hrnci přibližně 10 minut. Můžeme přidat i bílé víno a různé koření či bylinky či citronovou kůru.

Pečení – lososa pečeme zabaleného v pečícím papíru, přidáme bylinky, dle chuti i citronovou šťávu, zakápneme olejem a pečeme přibližně 10 minut, dokud není propečený.

Dušení – jednotlivé porce lososa nejdříve narychlo opečeme, pak podlijeme vývarem či bílým vínem a dusíme doměkka, ale tak, aby se maso nerozpadlo.

 

 

Máte chuť na tuto lahodnou a zdravou rybu? Na nic nečekejte a běžte si koupit do obchodu nějaký pěkný kousek. Pochutnáte si a doplníte tělu potřebné živiny.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO