Sice je začátek jara, ale s prodlužujícími se dny se pomalu ale jistě blíží období, kdy budeme trávit hodně času na zahradě.  Období, které mám osobně moc ráda. Sejdeme se s rodinou či přáteli na zahradě u krbu, ugrilujeme nějakou tu dobrotu, popijeme víno či chlazené pivo, společně se bavíme…

V dnešním článku bude tedy řeč o způsobu přípravy jídla zvaném grilování. Co se vám pod tímto pojmem jako první vybaví?  Mě třeba grilovaný hermelín a zelenina, manželovi flákota masa a orosená sklenice s pivem. Úplně cítím tu typickou vůni a slyším praskající oheň…Ano, blíží se grilovací sezóna.

 

Grilování je tepelná úprava pokrmu, u které na pokrm dopadá tepelné záření. Grilovat můžeme doma v troubě či kontaktním grilu nebo venku na grilu či ohništi. A já se dnes zaměřím na venkovní grilování, které má své kouzlo a málo kdo mu dokáže odolat. Každému se pak jistě sbíhají sliny při pomyšlení na dozlatova ugrilované kuřátko, voňavé špízy, šťavnaté steaky, grilované ryby, sýry, zeleninu, houby…. Ano, grilování nám nabízí tolik možností jak překvapit své chuťové buňky. Víte, jaké jsou ale zásady správného grilování? Připomenu vám některé z nich.

Čtěte také náš skvělý článek Grilovací marinády a omáčky – Jak na ně?

Zásady pro správné grilování
  1. Maso vybíráme co nejkvalitnější, ideální je nejlépe čerstvé. Ne to, co máme půl roku v mrazáku. To samé platí i o zelenině, nahnilá zelenina patří do kompostu ne do kuchyně.
  2. Před grilováním maso, zeleninu ale i ryby můžete naložit do marinády. Použijte kvalitní olej, bylinky, koření, přidat můžete i pivo či víno. Pokrm pak dostane jinou chuť. Marinované potraviny pak uložte do chladu a nechte odležet. Doba uložení závisí na druhu potraviny.
  3. Pokud potraviny naložíme do marinády je vhodné na grilování použít grilovací tácky. Zabráníte tak stékání tuků a marinády do ohně, díky němuž vniká karcinogenní kouř, který se dostává do jídla.
  4. Sůl použijte až na hotová jídla. Vytahuje totiž z jídla šťávu a výživné látky.
  5. Marinádou či olejem potíráme maso či zeleninu i během grilování. Zabráníte tak vysoušení.
  6. Maso opečeme nejdříve zprudka, aby zůstalo šťavnaté. Poté už grilujeme pozvolna do zlatova.
  7. Gril vždy předem řádně rozžhavte.
  8. Přichycování potravin na gril předejdete, potřete-li rošt olejem.
  9. Maso obracejte speciálními kleštěmi, vidličku nepoužívejte, zbytečně by z masa vytékala šťáva.
  10. Na grilování ryb existují speciální grilovací košíky. Nebo ryby balíme do alobalu.
  11. Tvrdší druhy zeleniny je vhodné před samotným grilováním namočit asi na 15 minut do studené vody, aby zelenina zůstala křehká.
  12. K dochucení použijte různé omáčky, dresinky. Můžeme si je samozřejmě koupit hotové v obchodě, není ale nad to, připravíte-li si ji sami doma. Díky různým chutím pak pokrm získává pokaždé jinou chuť.

 

 

 

RECEPTY PRO KAŽDÉHO