Pepř se používá ve spoustě kuchyňských receptů. Někdy by to bez něj zkrátka nešlo. Kolik je vlastně druhů pepře, jaké jsou ty nejznámější a jak který pepř využít?

 

Odkud se vykutálel?

Pepř je koření, které se používá po celém světě, a to v různých formách. Jedná se o plod tropického keře – pepřovníku, který pochází z jihovýchodní Indie, ale nyní se pěstuje i třeba v Latinské Americe, Číně nebo Vietnamu. Plody rostou v hroznech a v různých fázích dozrávání se sklízí a suší. Jeho sílu využívali již staří Římané, dále se pak rozšířil díky mořeplavbám v 15. a 16. století.  V kuchyňských receptech se používá pepř mletý, drcený nebo celý, jídlu pak dodá ostrou pálivou chuť.  Navíc pepř podporuje trávení, má mírné močopudné účinky, snižuje horečku a pomáhá při odkašlávání.

 

Černý, bílý, zelený a ještě asi dalších 1600 druhů pepře. Ano čtete správně. Pepře je na světě známo neuvěřitelných více než 1600 druhů. Který z nich používáte vy? Není totiž pepř jako pepř. A některý pepř, vlastně ani není doopravdy pepř. Seznamte se s nejpoužívanějšími druhy tohoto koření.

 

 

Nejpoužívanější druhy pepře

Černý pepř – jedná se o zcela zralý plod pepřovníku. Po sklizni se nechá zapařit a pak se suší na sluníčku tak dlouho, dokud jeho původně načervenalá slupka neztmavne. Tento druh pepře je ze všech nejpoužívanější, má typickou výraznou chuť. Hodí se k tmavému masu, do omáček, gulášů, vývarů, ale třeba i do pomazánek.

 

Zelený pepř – sklízí se nezralé plody pepřovníku, které se dále suší nebo mrazí. Pro udržení zelené barvy se nakládá do octa či soli.  Dobře ladí se všemi druhy masa, používá se často při přípravě steaků, mletých mas nebo paštik. Je chuťově výrazný a méně pálivý.

 

Bílý pepř – jde o zralý plod pepřovníku, který se po sklizni namáčí a loupe a poté se nechá vysušit. Je nejjemnější ze všech základních druhů pepřů. Hodí se tedy do světlých či smetanových omáček, k rybám, sýrům ale třeba i drůbežímu masu. Není tak štiplavý jako pepř černý, má lahodnou chuť a výraznější aroma.

 

Cayenský pepř – se sice nazývá pepřem, ale ve skutečnosti je to druh chilli papričky. Využití najde především v mexické kuchyni. Vylepšit jím můžete třeba i guláš, omáčky nebo zeleninová jídla.  Pokrm okořeněný tímto „pepřem“ získá pikantní chuť.

 

Červený (růžový) pepř – tento druh pepře není skutečně pepřem. Jedná se o zralé bobule stromu Schinus, který se vyskytuje v Jižní Americe. Pepř se nejčastěji používá do různých nálevů. Používá se spíše jako příjemný kontrast k silnějším druhům pepře. Jídlu dodává jemně nasládlou chuť. S tímto kořením, ale doporučujeme šetřit. Ve větších dávkách je totiž toxické.

 

Sečuánský pepř – jedná se o usušené plody čínského jasanu. Patří mezi jedno z nejstarších čínských koření. Může sloužit jako náhrada pepře, protože má pepřovou chuť, ale nemá pepřovou ostrost.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO