Také rádi vzpomínáte na babiččiny bramborové pekáče a bojíte se je připravit si sami doma? Není to rozhodně nic složitého a na toto starobylé jídlo vám budou stačit jenom tři základní suroviny.

 

Kde se vzaly?

Označení bramborové lokše se do naší kuchyně dostalo ze sousedního Slovenska. U nás se můžete setkat s názvem pekáče, žebrácké placky nebo jednoduše bramborové placky. Každý kraj, jiný název. Však to znáte. Ať už se jmenují tak nebo tak, sliny se sbíhají jen při pomyšlení na toto jednoduché jídlo.

Dříve se lokše připravovaly na litinové plotně, tu už doma jen tak někdo nemá a tak si můžeme vystačit s obyčejnou nerezovou pánví, se silným a těžkým dnem, kterou důkladně rozehřejeme na plotýnce. Na pánev nedáváme žádný tuk. Po rozehřátí snížíme teplotu a dáme se do opékání placek.

 

Jak na lokše?

Na přípravu bramborového těsta jsou potřeba tři základní suroviny  – brambory, vajíčko a polohrubá mouka. Přidává se špetka soli.  Brambory použijte nejlépe ty s varným typem C, které se snadno rozpadají. Po uvaření, ideálně ve slupce, brambory rozmačkejte, nastrouhejte nebo prolisujte.  Na jeden kilogram brambor použijte jedno vajíčko. Na stejné množství brambor je pak potřeba minimálně 150 g hrubé mouky. Čím více mouky přidáte, tím bude těsto tužší a nebude se tolik lepit. Těsto by mělo být jemné a vláčné. Na desce posypané moukou vytvarujte válec o průměru asi 5 cm, který pak nakrájejte na stejné asi dvoucentimetrové dílky. Z těch pak vyválejte placky, které následně opékejte přibližně 1-2 minuty z každé strany na rozpálené pánvi bez tuku. To, že je pekáč hotový, poznáte podle typických hnědých (jako by připálených) fleků – puchýřů. Ihned po opečení pekáče potírejte sádlem nebo rozpuštěným máslem a poskládejte na sebe. Aby zůstaly pekáče vláčné, je třeba vytvořenou hromádku zakrýt utěrkou.

 

Pekáče jsou výborné samotné, pocukrované moučkovým cukrem a posypané mletým mákem, ale úplně nejlepší jsou ty potřené s povidly a srolované jako palačinky. Tak dobrou chuť.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO