Již naši dávní předkové věděli, že stačí přidat špetku té správné rostliny a připravovaný pokrm rázem změní svoji chuť a vůni. Stačí vždy jen najít tu správnou kombinaci.Bylinky jsou významné pro svoji specifickou chuť či vůni. Mnohé z nich udržují trávící ústrojí ve větším klidu, podporují chuť k jídlu, dodávají tělu mnoho minerálních látek a vitamínů, které jsou pro náš organismus tak důležité a prospěšné.

 

 

Voňavé bylinky

Čerstvé bylinky se hodí téměř všude. Je důležité je sekat těsně před podáváním, aby si zachovali své tolik prospěšné živiny a aroma. Rostlinky vždy důkladně omyjeme a na krájení nám poslouží speciální sekáček či keramický nůž určený přímo na bylinky. Při přípravě se vyhneme kontaktu s kovovými předměty. Bylinky pak ztrácí svou hodnotu.

Rostlinky můžeme pěstovat na zahradě, některé dokonce doma za oknem v květináči a máme je tak vždy po ruce. Některé, jako například medvědí česnek, nalezneme ve volné přírodě.

Existuje několik různých způsobů skladování a konzervace bylinek, včetně sušení, nakládání do octa, oleje, alkoholu, cukru i soli. Hojně používaným způsobem je i zmrazování.

Bylinky se často přidávají do polévek, omáček, výborně se hodí k masu, zeleninovým či italským pokrmům. Hodí se však také k pečení vánočního cukroví, či k výrobě osvěžujících letních, či zahřívacích zimních nápojů. Bylinky se tak staly nepostradatelnou součástí kuchyně.

 

Tip na výborný těstovinový salát s kuřecím masem na bylinkách.

 

Nejpoužívanější bylinky české kuchyně

Pažitka – jedna z nejpoužívanějších bylin v naší kuchyni. Hodí se do polévek, pomazánek, dipů. Často slouží i k dozdobení hotových pokrmů. I takový obyčejný chleba s máslem či sádlem hned změní chuť, posypeme-li ho pažitkou.

 

 

Petržel – patří k velmi oblíbeným bylinkám. Dochucují se s ní polévky, pomazánky, pokrmy z vajíček. Často slouží i k dozdobení hotových jídel. Petržel se pro svoji schopnost čistit krev označuje jako superpotravina. Obsahuje také 3x více vitaminu C jak pomeranč, snižuje krevní tlak a zlepšuje funkci ledvin.

Oregano – neboli dobromysl patří k italské kuchyni. Na tolik oblíbenou pizzu nebo špagety oregano prostě patří a spolu s bazalkou tvoří na těchto jídlech dokonalý tým.  Oregano do jídla přidáváme až na konci, při teplotách nad 30 °C ztrácí totiž své aroma.

 

Bazalka – tato královna mezi bylinkami má velmi aromatickou chuť a výraznou vůni a je také spojována se středomořskou kuchyní. Patří mezi nejlepší přírodní antidepresiva a má velmi příznivý vliv na zažívání. V kuchyni se výborně se kombinuje s mozzarelou či rajčaty. Hodí se také na přípravu zeleninových salátů nebo k dozdobení pokrmů. Bazalku můžeme naložit do oleje, soli či octa nebo použít sušenou.

 

Kopr  – kdo z nás alespoň jednou neochutnal někým oblíbenou a jiným nesnášenou koprovou omáčku? Ani  nakládané okurky bez kopru by nám snad  nechutnaly. Kromě zavařování se využívá do různých dipů. Kopr působí proti plynatosti a zklidňuje trávící trakt.

 

Máta – je bylinkou s velmi výraznou chutí, neodmyslitelně je spojována s výrobou letního osvěžujícího nápoje – mojita. Používá se také na výrobu zmrzliny, léčivých bonbónů a či k dozdobení sladkých pokrmů.

 

Tymián – je velmi aromatizovaná bylinka vhodná ke kombinaci s tmavými masy či rybami. S rozmarýnem se skvěle hodí k pečeným bramborám. Působí proti parazitům, nadýmání, průjmům a zlepšuje trávení.

 

Při použití bylinek není potřeba dalšího koření a snižuje se i množství přidávané soli, která v těle zadržuje vodu. Bylinky však neslouží nejen ke konzumaci a vylepšení našich jídel, ale lze z nich připravit i koupele, masti či obklady.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO