Že sůl je nad zlato, to každý víme. Na internetu se dozvíme spoustu pozitivit a negativ o tom, kolik soli je vhodné používat a také jaký druh. Je pravda, že některé soli více solí? Zdá se, že koupit sůl není tak jednoduchý úkol, jak se zdánlivě zdálo. Cenový rozsah v supermarketu je navíc celkem velký, takže jak si máme vybrat tu pravou? Nechceme přece solit chleba diamanty jako to bylo v pohádce.

 

Není sůl jako sůl

Vyhláška České republiky říká, že každý výrobek s označením sůl musí obsahovat nejméně 98 % chloridu sodného. U solí jódových potom 97 %.

Proces odpařovaní mořské vody a krystalizace nám dává na pult sůl mořskou. Pomalé vypařování vedlo ke vzniku velmi drahé soli fleur di sel, které se říká solný květ a používá se hlavně v restauračních provozech. Touto solí se finalizují pokrmy těsně před servírováním na Váš stůl.

Nenechte se zmást barvou kamenných solí. Jde o různé minerální přísady jako například železo v růžových krystalcích himalájské soli. Černá sůl Kala Nama má vaječnou příchuť díky sirným sloučeninám v ní obsažených.

Do soli se záměrně přidává jód nebo fluór. Obohacování solí má záměr předcházet onemocnění štítné žlázy a dalším problémům. Je uvedeno, že doporučená denní dávka na jednoho dospělého jedince bez zdravotních problémů je 6 gramů soli denně.

 

Jak to osolily naše výrobky v dTestech?

Druid Italská mořská sůl hrubozrnná – 92 % – 23,90 Kč

Tesco Sea Salt – 86 % – 19,90 Kč

Penny Sůl jedná kamenná s jódem – 85 % – 4,50 Kč

Gemma di mare Mořská sůl jodovaná – 83 % – 17,90 Kč

Country Life Himalájská bíla – 82 % – 23,90 Kč

 

A kdo je nemastný neslaný?

ES Himalájská sůl – 53 % – 49,90 Kč

RECEPTY PRO KAŽDÉHO