Lilek se v české kuchyni moc často nepřipravuje, vzhledově totiž vypadá doslova nejedle. Proto se k němu mnozí z nás staví zády a v obchodech se mu vyhýbají obloukem. Je to ale škoda, protože opravdu stojí za vyzkoušení. V řadě evropských i světových kuchyní si lilek doslova zamilovali. A ví proč. Má jemnou neutrální chuť, strukturu podobnou houbám, masitou dužinu, která dobře přijímá chutě, které jí dáte. Oblíbený je také ve vegetariánské kuchyni.

 

Lilek alias baklažán je rostlina z čeledi lilkovitých. Ovšem pozor, není to zelenina, ale ovoce. Ano čtete správně. Z botanického hlediska je to ovoce podlouhlého tvaru s lesklou, temně fialovou slupkou, bílou dužinou a hnědými semínky.  Pravděpodobně pochází z Indie a do Evropy ho přivezli až ve 13. století Arabové. Lilek je vhodný při žaludečních či střevních dietách, příznivě ovlivňuje obsah cholesterolu v krvi, obsahuje provitamín A, fosfor, železo, vápní, draslík a mangan.

 

Jak vybrat správný lilek a jak ho v kuchyni využít?

V obchodě vybírejte plody s hladkou, lesklou slupkou a svěžím zeleným kalichem. Přednost dejte, stejně jako u cukety, menším pevným plodům. Starší a větší plody bývají často vodnaté a nahořklé.  Přezrálost signalizují velká semena nahnědlé barvy.  V chladničce ho skladujte ve spodní šuplíkové části, kde vydrží pár dnů.

V kuchyni má lilek všestranné použití, vždy se ale používá tepelná úprava. Syrový je nepoživatelný.  Nevyžaduje-li to recept, neodstraňujeme slupku. Je tenká, dobře stravitelná a pod ní se skrývá většina tělu prospěšných látek. Dříve se lilek dával před úpravu často „vypotit“, dnešní odrůdy už nahořklé nejsou a před pečením či grilováním jej není nutné nijak předem upravovat.  Vypotit nechte lilek, který chcete smažit, při smažení se pak nenasákne tolik olejem. Lilek vypotíte tak, že ho nakrájíte na cca 1cm silná kolečka, každou vrstvu prosolíte a dáte do cedníku. Kolečka zatěžkejte třeba sklenicí vody a nechte asi půl hodiny vylisovat hořkou šťávu. Pak už jen lilek opláchněte a osušte.

 

Lilek se může tedy marinovat, grilovat, dusit, smažit, ale i zapékat.  Nejvíc mu to ale sluší v troubě či na grilu. Výborný je naplněný a zapečený. Vyzkoušet můžete například nevšední kombinaci zapečeného lilku s kuskusem. Z pečeného lilku připravíte skvělé pomazánky. Lilek si báječně rozumí s rajčaty,  česnekem a bylinkami jako je oregano, petržel nebo třeba koriandr. Kombinovat ho můžete i s masem, včetně ryb. Z poslední úrody lilků se připravuje slavná srbská čalamáda ajvar. Mísí se zde chuť lilku, červené papriky, česneku a chilli.

 

 

Lilku čili baklažánu se není třeba bát. Může se stát výbornou delikatesou a příprava je většinou velmi jednoduchá a rychlá. Neváhejte a lilek vyzkoušejte, jeho sezona je od června do září. Tak ať ji nepromeškáte.

 

 

RECEPTY PRO KAŽDÉHO