Při nachlazení, na kašel nebo na medové sušenky?  Ano, nikomu z nás med doma nechybí. Med dokonce desinfikuje, takže jej můžeme používat na rány a popáleniny, které se nám mohou v kuchyni snadno přihodit. Používáme jej jako lék i jako sladkost. Jaké jsou ale rozdíly mezi medy a na co si dávat pozor?

 

Květový nebo medovicový med?

 

Tak schválně, jaký je rozdíl?

Květový med je z nektaru rostlin. Včely létavky přinesou v medovém váčku nektar do úlu, kde je předávají domácím hospodyňkám. Ty potom nektar přenáší do buněk a zahušťují jej.

Medovicový med neboli lesní je komplikovanější. Mšice nabodávají rostlinnou strukturu a dostávají se k míze, kterou potřebuji kvůli bílkovinám. Zbylou tekutinu rozstřikují po okolí. Tyto kapičky sbírají včely a mravenci.

Přesně takto vznikají jedno druhové medy: pohankový, vřesový, akátový, řepkový…

 

Určitě Vás napadá otázka, co se zkrystalizovaným medem?

Med krystalizuje i včelám v plástech. Tento proces je naprosto normální a nesignalizuje žádnou vadu ani špatné uchovávání medu.

Nejlepší způsob je med rozehřát. Teplota při rozehřívání nesmí být vyšší než 40-50 stupňů Celsia – aby se nezničily cenné enzymy a další látky. Lze tak učinit ve vodní lázni nebo teplým vzduchem.

Další možnost je pastování. Stačí 2-3x denně během krystalizace med krátce míchat (cca 1 minutu). Takový med potom můžete klidně mazat na rohlík nebo chleba.

 

Dívejte se na zemi původu!

Med z tropických regionů má menší nároky na kvalitu než medy z místních poměrů. Tyto medy mohou také pocházet ze starých medů, které bývají nešetrně zahřívané, a proto neobsahují zdraví prospěšné látky, které by měly.

Na trhu najdete i pekařský med, který je určen výhradně k průmyslovému použití a není určen k přímé konzumaci. Všechny přirozené enzymy jsou v tomto medu zničeny. Obsahuje více vody a je určen jen jako složka do jiných potravin.

 

 

Výsledky dTestů:

 

Medocentrum Jan Löffelman květový pastový med přímo od včelaře – 86 % – 140kč

Lidl Marlene / Med květový – 81 % – 75kč

Včelpo Med květový – 81 % – 45kč

Spar Blütenhonig med květový – 71 % – 130kč

Medokomerc Med květový – 75 % – 45kč

 

No a naše ostuda:

Včelařský dvůr Včelí med květový nektarový – 0 % – 120kč

 

 

Názor odborníka:

Včelaři si zaslouží velký respekt, tuto práci člověk musí milovat. Práce se včelami je náročná a velkým rizikem je onemocnění včel. Antibiotika jsou zakázaná… Samozřejmě na trhu s medem jde najít několik druhů kvalit medu. Od čistého medu až po med naředěný cukerným sirupem, nebo vodou… Včelí med kupuji v restauraci U Štěpána, kteří ho odebírají ze včelařství Smolík. Za kvalitní med považuji med, který po čase začne karamelizovat, má typické chuťové vlastnosti a nejeví žádné závady…

 

Minulý rok jsem měl šanci navštívit restauraci ve Vídni Steirereck**. Tato restaurace má několik druhů vlastních včel. Velmi povedené je servírování petit fours neboli maličkostí na závěr večeře. Číšník přijede s vozíkem, z kterého bzučí z reproduktoru včely. Právě jako petit fours jsou zde podávaný lžičky s medem, nebo kousky plástve…

Další geniální nápad je tepelná úprava lososového pstruha, kterého zalívají teplým voskem. Po deseti minutách je lososový pstruh tepelně upravený a může se opatrně vyjmout ze ztuhlého vosku. Jeho chuť je nepopsatelná, musíte vyzkoušet sami!

 

Naše recepty s medem:

Výtečné Cookies sušenky

nebo vynikající Přes noc pečená kachna

RECEPTY PRO KAŽDÉHO