Patříte při vyslovení slova kopr k těm, kteří si vybaví postrach školních jídelen – koprovou omáčku a kopr jste od té doby úplně zavrhli? Zkuste okusit sílu kopru třeba v dipech ke grilovanému masu či v zálivkách na salát. Třeba ještě přijdete kopru na chuť. Zvyšující se trend bylinek je zkrátka in.

 

 

 

Kopr vonný se využíval v léčitelství i gastronomii již za dob starého Říma kam se dostal pravděpodobně z Asie. Pěstuje se pro své aromatické listy i semena jako koření, léčivá rostlina i jako zelenina. Kopr působí proti plynatosti, zklidňuje trávicí trakt, u dětí působí proti kojenecké kolice. Kopr také potlačuje růst bakterií způsobujících onemocnění střev. Hodí se tak při průjmech i zánětech močových cest.

 

 

Kopr v kuchyni

Dokážete si představit nakládané okurky bez kopru? Právě do okurkového láku se u nás využívá kopr v kuchyni asi nejvíce. Tak jako patří kopr k okurkám, tak si skvěle rozumí i s rybami. Připravte si třeba rychlou pomazánku z uzeného lososa. Toho stačí nasekat najemno, přidat máslo, nasekaný kopr. K tomu křupavá bageta a budete se olizovat a rychle zapomenete na to, jak jste kopr nesnášeli.

 

Kopr se skvěle hodí na různé zálivky na saláty, do pečených brambor, polévek, k vajíčkům. Taková staročeská kulajda se bez kopru zkrátka neobejde.  Jste-li příznivcem grilování a chcete vyzkoušet něco nového? Pak vsaďte na dip s koprem. Smíchejte nasekaný kopr, bílý jogurt či zakysanou smetanu, limetkovou šťávu a kapku olivového oleje. Pak už jenom osolte a opepřete, přidat můžete i trošku česneku.  Grilovanému masu či rybám pak dodá tento dresink šmrnc.

 

Listy kopru si můžete do zásoby naložit do octového nálevu jako okurky, ale mnohem jednodušší způsob je mrazení. Mrazíme nasekaný umytý kopr. Při vaření ho přidáváme až na konci, vařením se z něj totiž rychle ztrácí typické aroma.

Semínka kopru se používají jako koření třeba místo kmínu do brambor.

 

 

RECEPTY PRO KAŽDÉHO