Obyčejná kuchyňská sůl už je zřejmě v dnešní době pasé.  Co takhle bylinková sůl, himalájská, zauzená nebo s lanýžem? To je pak aspoň dobrota hodna ocenění hvězdičkou!

Rozdíl je velký a odpovídají tomu i mnohonásobně dražší druhy, které můžete najít ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech. Tyto rozdíly a odlišnosti však ovlivňují hlavně chuť a nemají vliv na naše zdraví. Proč tedy kilo soli v supermarketu stojí 10 korun a ve specializované prodejně stojí malý sáček skoro 400 korun? Kilo uzené indiánské soli stojí kolem 1000 korun! Proč tomu tak je?

 

 

Tyto drahé soli se nepoužívají na vaření osolené vody na špagety nebo do rychlovek. Využívají se k finálnímu dokončování luxusních pokrmů, zejména v restauracích vyšší úrovně. Přece jen už v pohádce věděli, že sůl je nad zlato.

 

Fleur de Sel – královna solí.

Tato sůl je nejjemnější a zároveň nejdražší sůl na světě. Pochází z Itálie z chráněné přírodní rezervace Trapani – Sicílie. Vyrábí se ručně pomocí uměle vytvořených jezírek, kam je napuštěna mořská voda. Při odpařování vody za horkých a větrných dnů vznikají v solných jezírkách krystalky na hladině. Ty se ručně sbírají dřevěnými naběračkami a suší na slunci. Díky poměru vápníku a hořčíku je tato sůl křupavá a používá se hlavně k dochucení jídel přímo u stolu.

 

 

Kouřem uzená sůl

Cenu jsme již zmínili, ale co si pod takovým názvem představit? Tato sůl je uzena podobně jako maso nad pečlivě vybraným dřevem. Dochucuje se s ní většinou maso, které získá krásnou kouřovou chuť bez nutnosti udírny a neobsahuje žádné karcinogenní látky apod. Nejsou do ní přidány žádná aromata ani dochucovadla.

Mořská sůl nad zlato

Právě mořská sůl se často ochucuje o různé bylinky a další příchuti, takže narazíte například na lanýžovou či ibiškovou, což samozřejmě jejich cenu dále zvyšuje.

Sůl diamantová

Diamant mezi himalájskými solemi. Je složena z krychlových krystalů připomínající diamanty. Pro svoji čistotu, obsah minerálních látek v podobě velmi snadno vstřebatelné buňkami lidského těla, schopnost ničit cizorodé látky v těle a vysokou bioenergetickou hodnotu je již přes 3000 let využívána Ajurvédskou medicínou k očistným kůrám organismu. Těží se ručně v Pákistánské provincii Punjab, omyje se vodou a poté suší na slunci. Pro potravinářské a léčivé účely se používá pouze nejlepší kvalita – jen 10 % z vytěženého množství.

 

Sůl hawaiská „Black Lava“

Ideální na grilovanou zeleninu, maso, ryby a mořské plody. Ručně těžená a na slunci sušená mořská sůl z Polynéských Havajských ostrovů. Chutná výrazně slaně se slabým železitým a kouřovým nádechem. Antracitová až černá barva je způsobena 0,4 % obsahem aktivního uhlí, které má detoxikační účinky.

 

Sůl černá „Kala Namak“

Černá sůl je druh nerafinované vulkanické soli, která má díky vysokému obsahu sulfidu železnato-železitého a dalších minerálů, výraznou chuť po vajíčkách a růžovo-šedo-černou barvu. Těží se v sopečných oblastech Indie, Pákistánu, Bangladéše a Nepálu. Používá se hodně do omáček, zálivek salátů a zejména v Indii jako kořenící směs pro Chaat masala. Dává se do čatní, rajtas (jogurtová omáčka), sabdží (dušená zelenina s kořením) a chladivých nápojů.

 

Tak co Vy na to? Dáte přednost laciné soli nebo zainvestujete do dražších druhů a posunete vaše pokrmy na další úroveň?

RECEPTY PRO KAŽDÉHO