Sklenice vitamínů po ránu láká snad každého z nás. Zdánlivě dokonalá snídaně či doplnění pitného režimu ale není takové, jaké se zdá. Obaly pomerančových džusů v nás evokují přírodu. Představujeme si, jak se posbírají pomeranče, vymačkají se a šťáva se nalije do krabic. Co ale opravdu v krabici najdeme?

 

Pravý džus je jen jeden. Jedná se o 100% podíl ovocné šťávy, která pochází jedině z ovoce. Přidané cukry nebo konzervanty nesmí džus nikdy obsahovat. V případě džusů vyhláška rozlišuje džusy (nebo také šťávy) z koncentrátu a přímo lisované šťávy. Rozdíl mezi čerstvě lisovanou šťávou a koncentrátem je poměrně snadný.

 

Co v krabicích najdeme?

Lisovaná šťáva z ovoce přímo putuje do krabic či láhví a musí být uchována v chladu. Samozřejmě její datum spotřeby je kratší, ale cena v obchodě vyšší. Džus z koncentrátu má cestu poměrně složitější. Byl zkoncentrován pomocí odpaření vody a následně byl naředěn. Tento efektivní způsob je dobrý na delší trvanlivost. Problém je, že jakmile šťávě vezmete kyslík, vezmete jí i její chuť nebo její valnou část. Chuť potom nápoji můžeme vrátit pomerančovým olejem nebo esencí, které mají základ z opravdového ovoce, tudíž nejsou certifikovány jako chemikálie. Takže když přilijete zpět vodu a přidáte přírodní chuť, tak vlastně stačí jen protřepat a máte 100 % pomerančový džus jako předtím. V pohodě by to bylo, kdyby tento džus měl stejné vitamíny a živiny jako původní čerstvá pomerančová šťáva. Jenže nemá. Při výrobě koncentrátu se obvykle zbavuje pomerančová šťáva i vlákniny. Při pasterizaci pak mizí i důležité přírodní antioxidanty a vitamíny. Výrobci je pak do výsledného džusu pumpují chemickou cestou, čemuž se snažme všude vyhýbat.

 

Na pultu ve vašem supermarketu ale najdete další nápoje a ovocné šťávy, které budou zdánlivě lepší volbou kvůli ceně nebo i případně reklamě. Nektary musí dle legislativy obsahovat více než 50% podílu ovoce. Na rozdíl od ovocných nápojů, které nemají minimální obsah stanovený.

 

Dalším vylepšením jsou džusy s dužninou. Nepřikládejte tomuto marketingovému tahu automaticky vyšší kvalitu. Neznamená to, že proces výroby byl o něco lepší než u džusů bez dužniny. Byl totiž stejný. Do džusu byla dužnina dodatečně přidána pod štítkem přidané vlákniny a vitamínů.

 

 

Jak dopadly kupované džusy v dtestu?

Rauch happy day 100% Orange- 76% – 45,90kč

Albert / AH Basic 100% Orange Juice – 73% – 21,90kč

Billa / Clever Pomerančová šťáva 100% – 72% – 22,90kč

Globus Orange 100% with vitamin C – 72% – 29,90kč

Granini Pomeranč  – 71% – 39,90kč

 

Kdo je na černé listině?

Pfanner 100% Orange – 60% –  44,90kč

 

 

Co radí odborníci výživy?

Sklenice 250ml čerstvého pomerančového džusu je jako snězení 4 pomerančů. Nesmíte ale džusu vypít moc. Jeden litr pomerančové šťávy je z 13-16 pomerančů dle velikosti a problém by mohlo dělat množství přírodního cukru, který v pomerančích je.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO