Oslava Nového roku je důležitým momentem a zároveň posledním večírkem daného roku. Ať už jej trávíte v teple domova, na horách či na chatě, bezprostředně k tomu patří novoroční občerstvení a hlavně přípitek.

 

Start do Nového roku

Novoroční přípitek je důležitou součástí odjakživa a využívá se k němu šumivé víno, do kterého občas ještě přidáme jahodu, aby byl nápoj na pohled lákavější. Pohled z očí do očí, v žádném případě do kříže, v tom už jsme všichni odborníci (neděláme to přece poprvé). Na nový začátek, na to, že jsme to letos zvládli, prakticky na co chcete Vy. Je to přece nový start!

V historii se přípitek využíval k zamaskování přidání jedu do nepřítelova nápoje. Jelikož bylo příliš nápadné jej nutit k pití samotného, všichni pozvedli poháry a pili do dna. Ze zákeřné tradice se ale stal symbol přátelství, úcty a rodiny, a proto si vesele připíjíme každý den na zdraví toho druhého.

 

Nepleťme si perlivé a šumivé víno

Pokud chcete letos zazářit, pojďme si připomenout, jak takové víno vlastně vzniká a řekneme si rozdíly mezi perlivým a šumivým vínem, ať si neuděláte ostudu.

Jedinečnou vlastnost šumivého vína způsobuje oxid uhličitý (CO2), který vzniká jako vedlejší produkt při kvašení. Při výrobě tichých vín může volně unikat, ovšem při výrobě šumivých vín, mu to již „nikdo nedovolí“ a tak se hromadí v uzavřeném prostoru (láhev či tank). Rozpouští se ve víně a v jeho přítomnosti se tvoří bublinky. Na tomto principu je postavena výroba šampaňského a všech šumivých i perlivých vín.

Na některých vínech, která zdánlivě připomínají sekt, se dočteme, že se jedná o perlivé víno. Oproti šumivému vínu má ale perlivé víno nižší tlak, což znamená nižší obsah oxidu uhličitého. Bublinky se do něj většinou dodávají dosycením.

Nejznámější perlivá vína pochází z Itálie. Jde o tzv. Lambrusco, které má původ v oblastech Emilia Romagna a Lombardia, nebo Prosecco Frizzante.

 

Pro gurmány potom zbývá už jen jediné – pravé šampaňské. Víno s označením Champagne se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. Výroba je povolena ze tří odrůd, jimiž je Rulandské modré, Mlynářka a Chardonnay. Možnost výběru je z neročníkového a ročníkového šampaňského vína.

 

Pár rad, které se můžou hodit

Nejdůležitější je pro vás hlavně servírování samotných bublinek. Ty podáváme při teplotě 4-6°C. Víno nepodchlazujeme, jinak ze zážitku budete mít jen chlad v puse a chuť nevynikne. Při otevírání šumivého vína pamatujte na to, že láhev má stejný tlak jako pneumatiky u vašeho auta. Zátku nechte vystřelit jen v případě, že jste vyhráli jackpot. Odřízněte fólii záklopky pod úrovní zátky a opatrně ji odstraňte z láhve. Palcem zátku přitlačte a uvolněte drátěnou část. Nyní zátku pevně uchopte a pootáčejte samotnou láhví zespodu. U tohoto úkonu si případně pomozte utěrkou či látkovým ubrouskem. Po uvolnění zátky, očistěte hrdlo láhve a víno nalijte do flétnové sklenice, která je nakloněná, abyste mohli kontrolovat perlení. Pokud nechcete mít bublinek plný nos, využijte sklenice určené k podávání bílého vína.

 

Po tomto stručném návodu už nehrozí, že by vás někdo u přípitku letos nachytal. Teď už jen zbývá nachystat chlebíčky, nějaké jednohubky a vyleštit sklenice. Na ráno si připravte nealkoholické Bloody Marry na ranní kocovinu, protože jak na Nový rok, tak po celý rok!

RECEPTY PRO KAŽDÉHO