Urodilo se vám velké množství jablíček a hrušek a chcete si je uchovat na zimu? Poradíme vám jak s nimi správně naložit, abyste si na nich mohli s chutí pochutnat i v zimě. I skladování ovoce má totiž svoje pravidla.

 

Ještě než začnete sklízet jablka ze stromu, je vhodné připravit skladovací prostor. Ten by měl být dobře větratelný, chladný, s ideální zimní teplotou kolem jednoho až čtyř stupňů. Nesmí v něm mrznout.  Pokuste se zamezit vniknutí hmyzu a různých hlodavců.  Nejlepší volbou je sklep, případně i nevytápěná garáž, kde by měla být vzdušná vlhkost kolem 80 procent. Pokud je sklep suchý, postavte do něj nádobu s vodou, tu ale nezapomeňte pravidelně měnit.  Čistota je základ.  Místnost a skladovací nádoby by měly být tedy čisté, vydezinfikované.

Ke skladování použijte jen takové ovoce, které je suché, nenahnilé a má stopku. Neskladujte ani takové kousky, které jsou otlačené, napadené škůdci, různě deformované či viditelně poškozené. Z jablek a hrušek, které ze stromu sami spadli, raději udělejte koláč, štrúdl nebo je použijte do kompotu, budou otlačené a brzo začnou hnít.

Ovoce pak skladujte v čistých bedýnkách, ideálně pak jenom v jedné vrstvě. Budete tak mít přehled o stavu každého jablíčka a umožníte vzduchu proudit mezi jednotlivými kousky. Jablka ukládejte stopkou dolů, u hrušek je tomu naopak. Každý druh i odrůdu do jiné bedýnky. Své zásoby pravidelně kontrolujte a vyhazujte nahnilé plody. I jeden takový záškodník vám může zničit celou zásobu.

Jablka rády přijímají pachy jiného ovoce a zeleniny, neskladujte je tedy v blízkosti zeleniny, převážně pak brambor, cibule a česneku. Ve skladovacím prostoru by neměly být ani žádné barvy, laky či jiné chemikálie.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO