V poslední době hodně slyšíme a čteme o takzvaném smoothie. Důvodem je nejen příznivý vliv na zdraví, ale také se skvěle používá na vytvoření originálních alkoholických koktejlů. Základem je hustý mixovaný nápoj ze syrového ovoce či zeleniny (nebo obojího) s dalšími možnými složkami a přísadami. Voda, led, mléko, jogurt, med.… to vše a mnohem víc se dá přidat do vašeho smoothie. Dokonce i vodka.

 

Zdravý koktejl

Šťáva z čerstvě rozmixovaného ovoce je zdraví prospěšná, jelikož je zdrojem vitamínů, vlákniny a dalších super látek. Nedělejme však ze svého osvěžujícího nápoje vaření typu Pejsek a Kočička. Ne vše, co máte rádi, musí přijít do mixéru.

 

Tímto vydatným nápojem můžete nastartovat svůj den, jelikož z něj získáte spoustu energie. Stejně tak se nabízí i jako možnost tekuté svačinky. Díky množství vitamínů a cukrů si jej můžete dát rovněž jako alternativní nápoj před větší fyzickou zátěží.

 

Proč pít smoothie:

  • zdroj vitamínů, minerálních látek a vlákniny
  • detoxikuje
  • pomáhá při hubnutí
  • zlepšuje trávení a imunitu
  • zvyšuje výkonnost
  • je vhodné jako potréninkový koktejl
  • zlepšuje regeneraci a kvalitu pokožky
  • je vhodnou alternativou ke sladkostem

 

Jako většina věcí, všechno bylo vymyšleno již dávno. Tento lahodný nápoj konzumovali lidé ve Středomoří již po několik staletí, ale do Spojených států se dostalo až ve století dvacátém – poté, co byla vynalezena lednička a mixér. Do doby, než byl vynalezen mrazák, lidé připravovali smoothies pouze z ovoce, které bylo v danou roční dobu k dispozici. Ve 30. až 50. letech 20. století získávalo smothie více příznivců, ale největší vlna nastala až v 60. létech, kdy se lidé začínali více zajímat o zdravou stravu a životní styl. V této době toto „ovocné pyré“ získalo svůj název smoothie, což je v překladu „jemný“. Rovněž vznikl obchodní řetězec prodávající smoothies – Smoothie King.

 

My se ale můžeme stát králi smoothie přímo v naší kuchyni. Stačí ruční mixér a kvalitní suroviny. K výrobě lze použít jeden či více druhů ovoce, je také možné připravit čistě zeleninový nápoj, nebo zkombinovat ovoce se zeleninou. Můžeme přidat mléko, či jogurt a připravit smothie na způsob milkshake. Pokud máte rádi sladké nápoje, můžete nápoj přisladit cukrem či sirupem, nebo zchladit kostkami ledu pro letní osvěžení.

Smoothies jsou oblíbené u lidí trpících nesnášenlivostí mléčných výrobků a u raw veganů – vitariánů, kteří konzumují pouze ovoce, zeleninu a ostatní rostlinné potraviny, které jsou syrové a u přípravy nepřesáhly teploty 42 °C. Raw vegani si smoothies nejčastěji přislazují čerstvými datlemi a přidávají do nápoje různé exotické ovoce. Dále potom chia semínka, agávový sirup, acai berry nebo nepražené kakao.

Některé ovoce lze odšťavnit odšťavňovačem, ale v podstatě stačí obyčejný mixér. Je to jednoduší na přípravu i na úklid. Na trhu je i speciální mixér, který se jmenuje Smoothie Maker, který je určen speciálně pro přípravu smoothie. Jeho výhodou je, že se vám nápoj namixuje přímo do nádoby, kterou můžete uzavřít a vzít si ji s sebou do práce či na trénink.

 

Džus nebo smoothie?

Odšťavnit džus nebo si udělat ovocné smoothie? Jednoznačně smoothie. Při odšťavňování odstraníte z ovoce a zeleniny to nejcennější – slupku, která obsahuje nejvíce minerálních látek, vitamínů a především vlákninu. Do smothie rozmixujete ovoce a zeleninu celou i se slupkami a zrníčky (např. kiwi, jahody, maliny…). Během mixování sice dochází vlivem působení tepla a přísunu kyslíku k určitým ztrátám vitamínu C, toto množství ale není nijak závratné a většina vitamínu C zůstane zachována.

Stejně jako rohlík namažete máslem a přidáte sýr a šunku, fantazie ve výrobě smothie se meze nekladou. Zde pár rad a tipů na přípravu vašeho nápoje.

 

Namíchejte si své smoothie!

Základ: ovoce, zelenina

Zdroje sacharidů: med, melasa, stévie, ovesné složky, rýže

Zdroje bílkovin: mléko, sójový nápoj, kokosové mléko, mandlové mléko, kefír, podmáslí, bílý jogurt, tvaroh, tofu

Zdroje tuků: ořechy, chia semínka, konopná semínka, avokádo, lněná semínka, kakao, vysokoprocentní kvalitní čokoláda, kakaové boby, kokos, kokosové máslo

Doplňky: protein, chlorella, mladý ječmen, káva, zelený čaj, vanilka, aloe vera

 

 

Doporučujeme vyzkoušet

Ananasové smoothie se zázvorem

– ananas, pomeranč, máta, zázvor, mléko

 

Avokádové smoothie

– avokádo, citrónová šťáva, banán, máta, voda

 

Burákovo-banánové smoothie

– banán, arašídové máslo, ovesné vločky, tvaroh, mléko

 

Malinové chia smoothie

– maliny, skořice, chia semínka, vanilka, voda

 

Jahodovo – kakaové smoothie

– jahody, lžíce kakaa, med/stévie, vanilka, mandlové mléko

 

Kávovo – banánové smoothie

– káva, banán, řecký jogurt, lněná semínka, voda

 

Zelené smoothie

– okurka, špenát, řapíkatý celer, koriandr, hruška

 

Zimní smoothie

– pomeranč, ananas, skořice, citronová šťáva, zázvor

 

Smoothie s mangem

– ricotta, mléko, banán, mango, lněné semínko, špenát, mandle

 

Borůvkové smoothie

– borůvky, máta, bílý jogurt

 

Banánovo – zázvorové smoothie

– banán, zázvor, mléko, jogurt

 

Lesní plody

– borůvky, maliny, ostružiny, rybíz, jogurt

 

Kaki smoothie

– Kaki, banán, jogurt, pomeranč

 

Fantastická čtyřka

– řepa, jablko, špenát, mrkev

 

Bloody marry

– rajčata, mrkev, řapíkatý celer, rajčatová šťáva, jablečná šťáva, chilli

 

Letní smoothie

– meruňky, hrozny, jahody, maliny, pomeranč, bazalka

 

 

No a co ta smoothie s alkoholem?

Gin a tonik

– gin, tonik, okurka, citrónová šťáva, led

 

Rum a kiwi

– kiwi, okurka, řapíkatý celer, bílý rum

 

Tequila shot

– maliny, meruňky, hrozny, tequila

 

Receptů na smoothie najdete spousty. Letní osvěžení, zimní zahřátí, knížky, návody a doporučení. Nejlepší smoothie ale bude to vaše, které si připravíte podle svých chutí. Není nad natrhané jahody ze zahrady, meruňky přímo ze stromu nebo mladý špenát ze záhonu. Hlavně dobrou chuť nebo snad na zdraví?

RECEPTY PRO KAŽDÉHO