Tak jako k velikonočním svátkům patří vajíčka, k Vánocům kapr a bramborový salát, tak ke svátku svatého Martina, který připadá na 11. Listopadu, neodmyslitelně patří husa. Pojďte s námi nakouknout pod pokličku svatomartinského hodování a dozvíte se i něco o historii této krásné tradice.

Svatomartinská husa

Svatomartinská husa patří již od pradávna k naším tradicím, které se ve spoustě rodin, ale i restauracích udržely dodnes. O tom jak to s husou bylo, se tradují hned dvě legendy. Podle jedné husy rušily mši svatého Martina natolik, že byly odkázány na pekáč. Podle druhé se tvrdí, že se svatý Martin schovával ze skromnosti před svým jmenováním biskupem mezi husami. Husy ale tolik kejhaly, že jej prozradily. A skončily jak jinak než na pekáči. Ať je to tak nebo tak, anebo ještě nějak úplně jinak, můžeme si díky husám pochutnat na výborném pečeném masíčku, které otevírá zimní hodování.

V minulosti mělo i pojídání takovéto slavnostní husy svá pravidla. Nejnižší sluha dostal křídlo, aby prý při práci lítal. Vyšší sluha pak stehno a hospodář si pak naložil zbytek. Kůže z husích nohou se dávala do střevíců pod nohy, aby se nepotili nebo také mezi prsty, kvůli kuřím okům.

 

Jak na husí pečínku?

Jak připravit tu správnou husí pečínku – vrchol svatomartinských hodů, aby se vždy povedla? Poradíme vám jak na to.

Výběr masa – vybírejte mladou husu, ideálně o hmotnosti kolem 5 kilogramů.

Příprava masa – Husu připravte už den předem. Husu očistěte od zbytků peří a důkladně umyjte a osušte.  Zevnitř i zvenku ji dobře nasolte a nakmínujte. Rozhodně na soli ani kmínu nešetřete.  Díky soli maso do druhého dne změkne. Nasolenou husu uložte do lednice.

Pečení – druhý den dejte husu do pekáče spolu s jablky nebo hruškami. Tímto ovocem naplňte i samotnou husu. Ovoce dodá huse šťavnatost a voňavou chuť. Přidat můžete i sušené švestky. Husu podlijte vodou nebo vínem a nechte před pečením ještě aspoň na 3 hodinky uležet při pokojové teplotě.  Troubu předehřejte na 900C a pečte asi 10 hodin v závislosti na druhu trouby.  Během této doby troubu neotírejte, husu nepodlívejte ani neotáčejte. Po 10 hodinách zvyšte teplotu na 1200C a pečte další 4 hodiny dozlatova. Během těchto posledních hodin už husu kontrolujte a případně podlévejte výpekem.

Husu podávejte nejlépe s červeným zelím a houskovým či bramborovým knedlíkem, porci masa polijte výpekem. A co jiného podávat ke svatomartinské huse než svatomartinské víno. Přejeme dobrou chuť.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO