Na každého Čecha připadne průměrně 201 vypitých šálků kávy za rok.

Pro kávomily je instantní káva zakázané slovo. Jedna či dvě lžičky prášku nebo granulek, zalít vroucí vodou, přidat cukr nebo mléko a je hotovo. Pojďme si o instantní kávě říct nejdřív pár informací.

 

Hned z kraje dvacátého století si výrobu instantní kávy (téměř takovou, jak ji známe dnes) nechal patentovat vynálezce a obchodník George Constant Washington, který obchod s instantní kávou odstartoval. Georgeho firma dodávala instantní kávu nejen vojákům během první světové války. Filozofie jeho instantní kávy byla taková, že produkt je lehce stravitelný pro žaludek, vaří se bez odpadu, vyrovná se normální mleté kávě a hlavně – je levnější. V roce 1938 převzala štafetu od George firma Nestlé, která proces výroby vylepšila, a proto už na trh uvedla instantní kávu, která byla kvalitativně i chuťově lepší.

 

Co se týče procesu výroby granulek nebo prášku je delší než proces klasické kávy – sklizeň, praní, sušení, přebírání, loupání, export a pražení zůstává stejné. Rozdíl je v tom, že káva potřebuje prodloužit svou trvanlivost, a proto musí projít procesem chemicky – fyzikálním. Pro přípravu 1 kg instantní kávy je potřeba několikanásobně více klasické pražené mleté kávy. Celé to je vlastně o tom, že se káva napřed uvaří a pak se zbaví vody. Dosáhneme toho dvěma způsoby: Sušení sprayováním nebo mražením.

 

Co je dobré o instantní kávě vědět?

Káva ztrácí přirozenou vůni a aromata. Proto je většina instantních káv aromatizována. Někteří výrobci kávu míchají, aby výrobní cena byla co nejnižší. Proto ve složení můžete najít obiloviny, cikorku nebo fíkový prášek. Vyhýbejte se kávám, které ve složení mají kávový koncentrát či extrakt. Instantní má obecně méně kofeinu, než ta klasicky připravená – podle výzkumů je podíl až kofeinu v instantní kávě až 6x menší. Menší je i podíl antioxidantů.

 

Z arabiky nebo z robusty?

Jemnější odrůda kávy je arabika, která je dražší, protože má nižší výnosy a sklízí se ručně. Obvyklá je kombinace druhů arabika s drsnější a na kofein bohatší robustou. Bohužel výrobce použité odrůdy kávy deklarovat nemusí a na řadě obalů je proto nenajdete.

 

 

No a jak tedy reálně podle dtestu dopadly instantní kávy?

Testovány byly instantní kávy s nápisem Gold, které mají zaručit produktu vyšší kvalitu (a cenu).

 

L’OR Classique – 71 % cena 185kč

Billa / Clever Gold – 70 % cena 84,90kč

Tesco Gold – 68 % cena 139,90kč

Norma / Josécafé Gold – 67 % cena 84,90kč

Nescafé Gold Original – 66 % cena 279,90kč

 

Zbytek testovaných káv nepřesáhl 60 % spokojenost. Jako nejhorší faktor se u testovaného výrobku přišlo na to, že produkt byl vyroben z plesnivých kávových zrn.

 

 

Co na instantní kávu říká odborník?

Rozpustná káva byla super za války, kdy bylo třeba rychle nabudit vojsko. Vzít sáček, roztrhnout a zalít v uspěchané době je sice jednoduché, ale káva je rituál a ten má svůj čas. Pro lepší požitek je třeba čerstvě praženou, mletou a připravenou kávu. Ta se Vám určitě při pití odvděčí svou chutí a tím pravým aroma.

Marek Knopp, majitel kavárny Káva na Knopp ve Znojmě

RECEPTY PRO KAŽDÉHO