Rádi zkoušíte nové chutě a poznáváte i zcela netradiční jídlo? Napadlo by vás, že i na hmyzu se dá celkem dobře pochutnat? Pojďte se inspirovat chutnými brouky.

Jedlý hmyz na vašem talíři

 

Mnozí z nás si asi jen těžko dokážou k večeři nebo k obědu představit na talíři nějakého brouka. Ale v mnoha zemích je to skutečná delikatesa a pojídání hmyzu se těší velké oblíbenosti.

 

Samotnému pojídání hmyzu se jinak říká také entomofagie a ve světě je zhruba 1400 druhů hmyzu určeného k přípravě jídla. Především v západní kultuře patří tento styl stravování k moderní záležitosti a můžete se s ním setkat dokonce i v luxusních podnicích. U nás, jako i v ostatních zemích Evropy, je to opravdu výjimka a pořád se pojídání hmyzu považuje za něco nechutného.

 

Jak tedy začít s pochutnáváním na jedlém hmyzu?

 

Jedlý hmyz je možné koupit také v České republice a sice v různých odchovech, zverimexech a také na specializovaných e-shopech.

 

Asi nejznámějším hmyzem pro přípravu delikates jsou škorpioni, různé larvy, červy, krtonožky, sarančata, kobylky, cvrčci, brouci i švábi. Takže si bez obav můžete skvěle pochutnat třeba na pečených červech, červech v čokoládě, opékaných škorpionech, pečených cvrčcích a mnohých dalších. Dokonce existuje také spousta hmyzích kuchařek, ze kterých vyčtete spoustu receptů pro přípravu hmyzu na talíř.

 

Nejjednodušším způsobem přípravy je opečení na libovolném oleji, osolení, opepření a zkonzumování.

 

Jak takový hmyz chutná?

 

Podle kuchařů, kteří již mají s přípravou hmyzu zkušenosti, záleží chuť hmyzu na tom, čím byl předtím živený, z jakého byl prostředí. Chovatelé proto pro dobrou chuť krmí hmyz k jídlu ovocem, zeleninou nebo chlebem. Pokud byste si chtěli nasbírat hmyz někde ve volné přírodě, tak vzhledem k tomu, čím vším se volně žijící hmyz živí, není k jídlu moc doporučovaný.

 

Jinak chuť hmyzu není nijak výrazná a záleží na tom, o jaký druh se jedná a jak je připravený. Například moučný červ prý chutná jako chléb, jiné červy můžou chutnat po houbách, cvrčci a kobylky prý zase chutí připomínají lískové oříšky.

 

Hmyz je dokonce považovaný za zdravý pokrm, protože obsahuje spoustu proteinů, bílkovin a třeba mravenci obsahují i železo.

image_print