Také si rádi pochutnáte na pečivu? Pro co nejlepší chuťový požitek je samozřejmě nejvhodnější konzumace čerstvého pečiva. Ne ale každý má možnost si každý den pečivo koupit. Poradíme vám, jak ho skladovat a prodloužit tak jeho trvanlivost a čerstvost.

Správným skladováním totiž nejenže prodloužíte jeho trvanlivost, ale zachováte tak i jeho zdravotní nezávadnost. Pokud pečivo skladujete špatně, může začít brzy plesnivět, což se například u chleba projeví bílými flíčky. Takto nakažené pečivo rozhodně nekonzumujeme a ani se nesnažíme plíseň odstranit. Plísně totiž způsobují u lidí různé zažívací problémy.

A jak tedy pečivo skladovat? Optimální teplota pro skladování je mezi 20 -25 °. Při vyšších teplotách hrozí riziko vzniku nežádoucích plísní. Pečivo je vhodné chránit před působením přímého světla a vzduchu. Naprosto nevhodné je ukládání pečiva do ledničky. Pečivo tam pak dříve okorává a nasává pachy z ostatních potravin.

 

Skladování chleba – vzpomeňme si na babičky

Již naše prababičky skladovaly chleba v ošatce a zabalený do plátýnka. Pokud si z obchodu přineseme chleba zabalený do igelitového pytlíku, je vhodné ho z tohoto obalu vyndat a skladovat nejlépe v bavlněných sáčcích, posloužit může i čistá utěrka či plátno.  Látka umožní chlebu dýchat, ale i pomaleji tvrdnout.  Igelitové pytlíky se zapařují a hrozní tak vznik bakterií a plísní. Chléb zabalíme a uložíme do chlebníku. Takto uložený chleba vydrží až 5 dní. Nebude už sice tak krásně vonět, ale bude chutnější než pokud bychom ho uchovávali v igelitovém pytlíku. Chleba kupujeme pokud možno nekrájený. V případě krájeného chleba se díky rozkrájení dostává vzduch mezi všechny póry a chléb tak tvrdne rychleji. Dřív se také kazí.

 

Skladování rohlíků

Na rozdíl od chleba jsou igelitové pytlíky pro skladování rohlíků a jiného bílého pečiva vhodné. Pytlík vždy ovšem pečlivě uzavřeme. Každý druh pečiva skladujeme v jiném pytlíku, tak aby se nepřenášela vůně pečiva z jednoho na druhé. Zamezíme tak i šíření plísní, protože každý druh má jinou trvanlivost.

 

Nádoby na uskladnění

Nejvhodnější na skladování pečiva jsou chlebníky. Vyrábí se ze dřeva, plastu či nerezu. Setkat se můžeme i s porcelánovými. Nejméně vhodné jsou ty plastové, které špatně těsní. Chlebník pravidelně čistíme a to tak, že z něj odstraníme drobky a vytřeme octem či octovou vodou. Ocet zbaví chlebník nežádoucích bakterií a pachů.

 

 

 

Mražení pečiva – proč ne.

Nakoupili jsme pečiva moc nebo nemáme-li možnost chodit každý den pro čerstvé pečivo a potřebujeme ho do zásoby, je možné pečivo i zamrazit. Teplota pod -18°C zabraňuje jeho stárnutí a chléb tak můžeme zamrazit i na několik měsíců. V tomto případě uskladnění zamrazujeme pečivo co nejčerstvější. Chleba můžeme i nakrájet a vždy vyndat jen potřebný počet krajíců. V tomto případě je jednotlivé krajíce chleba vhodné proložit pergamenovým papírem.

Pro mražení jsou nejvhodnější mikrotenové sáčky určené přímo na mrazení. Je důležité ze sáčku odsát přebytečný vzduch. Dáváme pozor, aby se nám sáček neroztrhl při ukládání do mrazáku. Pečivo rozmrazujeme při pokojové teplotě nebo ve středně vyhřáté troubě.

Doba uskladnění: Udává se, že rohlíky a chleba mrazíme maximálně 6 měsíců. Koláče, buchty a vánočky max. 3 měsíce. Vždy je ale lepší pečivo spotřebovat dříve, omezíme tak nasátí pachů.

Zkuste náš výborný recept na Domácí housky  a překvapte s nimi své okolí 🙂

RECEPTY PRO KAŽDÉHO