Domov už máte velikonočně nazdoben a než přijdou koledníci, je potřeba ještě obarvit velikonoční vajíčka. Pohráváte si s myšlenkou, že to letos zkusíte jinak a místo chemických barviček vsadíte na přírodní způsob? Přinášíme vám pár tipů, jak si letos vajíčka obarvit přírodně, tentokrát za pomocí běžně dostupné zeleniny. A jde to opravdu snadno.

 

Pro přírodní barvení je důležité si připravit bílá vajíčka, která musíme dokonale odmastit, aby se dobře obarvila. Stačí nám hadřík namočený v octu či jarová voda. Chcete-li mít vajíčka více nazdobená, stačí na vajíčko připevnit gázou třeba lístek jetele. Po uvaření v přírodním odvaru a sundání gázy na vajíčku zůstane otisk ve tvarů lístku. Stejně poslouží třeba i gumičky, které na vajíčko před barvením navléknete.

 

Vajíčka můžete obarvit na různé barvy. Žlutou získáte například barvením pomocí kurkumy, zelené pomocí špenátu či kopřivy, fialovou díky borůvkám. My vám ukážeme 3 osvědčené recepty na českou klasiku, tak jak je znaly již naše babičky.

 

 

Slupky z cibule – hnědá

Jedná se o nejvíce používaný způsob barvení.  Vajíčka získají krásně hnědou barvu a my se ani nezašpiníme. Suché slupky od cibule dáme do hrnce, zalejeme vodou, přidáme vajíčka a vaříme 10 minut. Vyndáme, necháme okapat a je hotovo. Použijete-li slupky z červené cibule, budou vajíčka červená.

Červená řepa – červená

Červenou řepu nakrájíme či nastrouháme (použít můžeme i řepu sterilizovanou), přidáme do vody společně s vajíčky a asi 3lžícemi octa. Po 10 minutách dáme hrnec z plotny, ale vajíčka ve vodě můžeme nechat ještě klidně několik hodin. Čím déle vajíčka ve vodě necháte, tím intenzivnější bude barva.

Červené zelí – modrá až fialová

Toto barvení slibuje modrou až fialovou barvu vajíček. Postup je stejný jako u barvení za pomocí červené řepy, jen se tolik neušpiníte.

 

Vajíčka by se měla vařit asi 10 minut. Vaříme-li déle, zabarví se žloutek vajíčka do zelena a je pak těžce stravitelný. Po uvaření vajíčka v hrnci s odvarem oddělejte z plotny, ale nechte je v odvaru klidně pár hodin máčet. Po vyndání je pak stačí usušit a přetřít ubrouskem s trochou sádla či másla. Tak docílíte toho, že se budou krásně lesknout. Výsledná intenzita a odstín barvy záleží na množství zředění (barvící látka vůči vodě) a také na délce barvení.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO