Dříve máslo vyráběla každá správná hospodyňka. Dnes se v supermarketu díváme, kdy je v akci a nad procesem výroby ani nepřemýšlíme. Přitom nejstarší důkazy o výrobě máslo jsou 2000 let staré a údajně lidé ve starověku mléčné výrobky obětovali bohům. Naši předci jej ale používali spíše do mastiček než na chleba.  Jak ale probíhal proces výroby másla předchozí generace?

 

Na výrobu másla se nechávalo mléko nejdřív řádně zkysnout, aby bylo máslo lahodnější. Máslo déle vydrželo a bylo chutnější. Vrchní smetanu, která se usadila na povrchu, naběračkou sbírali do jiné nádoby. Tu potom stloukali v dřevěné máselnici a celý proces výroby trval cca hodinu.

 

Správný postup másla je okolo 80 procent mléčného tuku/smetany, která se zakoncentruje. Dle jedné z mnoha teorií se výroba másla objevila zcela náhodně. Cestovatelé převáželi nádoby s mlékem ve vacích upevněných na bocích koní a oslů. Během dlouhé cesty díky neustálému pohybu zvířete se tuk v mléce stloukl na máslo. Tento recept si údajně předávali z generace na generaci, dokud se z tohoto procesu nestala práce všech hospodyněk. Dřevěné máselnice vystřídaly stroje a výrobní technologie, díky kterým můžete v supermarketu nakupovat kostky másel bez náročné manuální práce.

 

V České republice je spotřebováno cca 4kg másla na jednoho obyvatele ročně. Máslo je bráno jako nejcennější tuk, neboť je potravou sytící i ochrannou. Jídlu přidává lepší chuť a na chleba s máslem a se solí nic nemá. Obsahuje bílkoviny, vitamíny a další látky, takže se nutričně vyzvdihuje i na našem jídelním lístku.

 

Technologický proces výroby másla jako takového je poměrně prostý. Mléko se zahřeje a jde přes talířovou odstředivku, kde se tuk oddelí od mléka. Získáme smetanu a mléko pro spotřebu a mléčné výrobky. Každá složka se následně pasterizuje zvlášt.

Smetana se po pasterizaci napouští do takzvaných zracích nádob, kde zraje po dobu 12 hodin. Po uzrání se zahřívá a čerpá do zmáselňovače. Při otáčkách dochází ke stloukání, což v překladu znamená shlukování tukových kuliček za vzniku máselného zrna. Oddělí se podmáslí a máselná hmota putuje do druhého zmáselňovače/hnětače, kde se upravuje konzistence a snižuje obsah vody v hotovém produktu.

 

Jakých 5 nejlepších másel najdete v našich supermarketech dle výsledku dtestu:

 

Billa České máslo – 75% – 58,90kč

Tatra Farmářské máslo – 74% – 52,90kč

Tesco Máslo – 73% – 59,90kč

Milko Čerstvé Máslo – 70% – 59,90kč

Milko Bio Máslo – 67% – 49,90kč

 

 

Co radíme my?

Vyzkoušejte si máslo připravit doma. Když to zvládli naši předci, tak s našimi technologiemi to bude hračka. Čerstvé pečivo s máslem,solí a pažitkou… kdo by odolal?

RECEPTY PRO KAŽDÉHO