Sledování filmu nebo hokejového zápasu bez chipsů si málokdo dovede představit. Brambůrky a slané tyčinky jsou již roky považovány jako lehké občerstvení na rodinných oslavách a novoročních setkáních, a proto rezervní sáček najdete ve většině českých domácností. Televizní reklamy a velké rodinné balení nás přímo vybízejí k jejich konzumaci. Proč ale pár chipsů nestačí a vždy musíme sníst celý pytel?

 

 

Zvláštním faktem je, že ač výživový odborníci brambůrky přímo zakazují kvůli velkému procentu tuku a soli, najdete jejich mini balení snad v každém automatu, a to i ve školách. Přitom po otevření sáčku, kdy čekáme voňavé, křupavé, bramborovo bramborové lupínky, objevíme jen přesolené, mastné brambůrky, které smutně leží na dně nafouklého sáčku.

 

Nikoho z Vás asi překvapí, že brambůrky patří k jedněm z nejmastnějších potravin na trhu. V průměru na sto gramů chipsů připadá 32 gramů tuku, takže se vesměs jedná o vysmažený škrob obalený v soli.

S obsahem soli je to podobné. I když víme, že sůl je nad zlato, v brambůrkách jí najdete až ve výši 3 %. Od nudy jsme tedy přešli k náběhu na srdeční chorobu. Proč? Jeden sáček brambůrek Vám splní polovinu maximálního příjmu soli za den. Pokud si tedy člověk spočítá, co slaného za celý den jedl, nutričně Vám brambůrky přesáhnou doporučenou denní dávku. A to vysoce.

 

Asi největší zajímavosti je, proč brambůrky a popcorn musíme dojíst až do konce. Sůl, tuk, bramborový škrob a konzervanty zde hrají velkou roli. Při chroupání chipsů chuťový vjem zasáhne vyústění trojklaného nervu v zadní části horního patra našich úst, který odešle informace přímo do našeho mozku. Čím příjemnější chuť mozek pocítí, tím více po ní začne toužit. Největším nebezpečím je tedy pro nás kvalitní křupnutí. Výrobci dokonce dlouze testovali ideální úroveň intenzity křupavosti, při které misku nemůžeme nechat ležet na stole.

 

Na trhu najdeme tři druhy chipsů:

Chipsy z řezů brambor, např. Pringles.

Bramborové chipsy s širokou škálou příchutí a druhů – hladké, solené, vroubkované, farmářské, s příchutí zakysané smetan a jarní cibulky nebo s příchutí grilovaného kuřete.

Zeleninové, které ač se zdají zdravější, obsahují stejné množství tuku, a navíc přidaný cukr, což z hlediska výživy není žádoucí. Navíc složení napovídá obsah škodlivého akrylamidu.

 

 

Výsledky dtestu:

Walkers Ready Salted – 56 % – 22,90kč

Tesco Chips Salted – 56 % – 22,90kč

Kaufland/K-Classic Chips Salt – 55 % – 11,90kč

Lay’s Salted – 55 % – 37,90kč

Bohemia Solené – 54 % – 34,90kč

 

Propadák ve světě chipsů:

Petr Hobža Strážnické brambůrky – 21 % – 11,90kč

 

Názor odborníka z kuchyně:

V supermarketu můžete koupit chipsy, které nejsou smažené, ale sušené/pečené v troubě, což je na mlsání u televize určitě vhodnější než balíček mastných brambůrků.

Nebo si chipsy zkuste vyrobit sami doma!

Zeleninu (řepu, mrkev, celer) nakrájejte na tenké plátky, lehce osolte a nechte odstát. Osušte, zbavte vody a chipsy následovně vysušte v sušičce nebo troubě. Chipsy jednoduše vyrobíte i bez tuku v pohodlí vašeho domova!

A pokud budete chtít být šéfkuchařem ve vaší kuchyni, zeleninu před sušením můžete i různě dochutit – kořením, bylinkami nebo například česnekem.

Pavel Býček, šéfkuchař restaurace The Eatery v pražských Holešovicích

 

Tak příjemné křoupání!

RECEPTY PRO KAŽDÉHO