Chřest. Už jste tuto naprostou delikatesu někdy ochutnali? Že ne? Pak nevíte, o co přicházíte. Chřest je totiž zdravý, lahodný a připravit se dá na různé způsoby. Obohaťte si svůj jídelníček, za vyzkoušení rozhodně stojí. Chřest totiž zaznamenává opravdový boom, setkat se můžeme i s chřestovými festivaly, kde je možné ochutnat nejrůznější pochoutky právě z chřestu.

 

Chřest patří mezi velice delikátní jarní zeleninu. Pěstuje se v Evropě, především ve Francii, Belgii a Itálii. Políčka s chřestem můžete ovšem najít i u nás.  Podle způsobu pěstování můžeme pořídit chřest bílý, fialový nebo zelený. Bílý chřest se pěstuje bez přísunu světla a má jemnější chuť než chřest zelený. Ten je chuťově výraznější, má jemnější slupku, díky čemuž se nemusí celý loupat. Fialový chřest je nahořklý.

Chřest obsahuje velké množství vody, bílkovin a vlákniny. Na druhou stranu má velmi málo sacharidů a tuků. Je bohatý také na zdraví prospěšné látky a vitamíny skupiny B. Obsahuje kyselinu listovou, vitamín C, betakaroten a minerály jako jsou draslík, zinek, vápník, hořčík či železo. Pro nízkou energetickou hodnotu je tak ideální pro všechny příznivce zdravé výživy či dietáře.

 

Skladování a příprava

Chřest můžete koupit po celý rok, ideální je však jej konzumovat na jaře, v období jeho sklizně, pak je přirozeně sladký, křehký ale i šťavnatý. O tyto vlastnosti však velmi rychle přichází a postupně uvadá a dřevnatí. Proto je nejlepší ho spotřebovat co nejdříve. Ano, v tomto případě rozhodují dny, dokonce i hodiny. Jak poznáte čerstvý chřest? Zatlačte nehtem na řeznou plochu, vytéká-li z řezu tekutina, chřest byl sklizen v den nákupu. To, že je chřest čerstvý, poznáte i podle toho, že nejde ohnout. Pokud nepraskne, tak ho nekupujte.  Vyhněte se i takovému chřestu, jehož stonky jsou zvadlé nebo nahnilé. Pokud ho ihned neupotřebíme, je vhodné ho zabalit do utěrky a skladovat v ledničce maximálně 4 dny.

Před samotným zpracováním je nutné bílý chřest zbavit slupky a tužšího konce (stačí tak 2 cm).  Tenký zelený ani není třeba loupat. Pokud je silný, loupeme jen spodní třetinu.  K loupání použijeme škrabku na brambory.

 

Základní recept na vaření chřestu

Na 2 l vody dáme 1 lžičku soli, 2 lžičky cukru, 1 lžíci citronové šťávy a 1 lžíci másla. Chřest vkládáme do vždy až do vařící vody a podle tloušťky pazochů vaříme bílý chřest 7-9 minut, zelený chřest 3-5 minut.  Pokud chřest po uvaření nebudeme ihned servírovat, vložíme ho do mísy s ledovou vodou. Neztratí pak svoji barvu a konzistenci.

Na chřestu si výborně pochutnáte v kombinaci s holandskou či sýrovou omáčkou. Skvěle se hodí k masu, do salátů, těstovin. Připravit ho můžete i v podobě krémové polévky.

Chřestová sezóna právě začíná. Nebojte se ochutnat tohoto krále jarní kuchyně a vyzkoušejte i náš jednoduchý recept na tuňáka s chřestem a holandskou omáčkou.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO