Víte co je to josta, a už jste ji někdy ochutnali?  Připadá vám rybíz nebo angrešt moc kyselý? Pak vyzkoušejte právě jostu a jistě si tohoto křížence rychle zamilujete.

 

Josta je ovoce poměrně mladé, protože byla vyšlechtěna až v roce 1977 v bývalé NDR a to křížením černého rybízu a angreštu.  Dává tmavě modré plody, které jsou o něco větší než kuličky černého rybízu. Chuť není tak kyselá a štiplavá, ale rozhodně plodům kyselost nechybí.  Máte-li rádi sladší plody, se sběrem rozhodně počkejte. Čím jsou kuličky zralejší, tím jsou sladší a méně kyselé. Josta je plná vitamínu C a P, dále obsahuje vitamíny A, B a minerály železo a vápník. Díky svému složení konzumace josty podporuje imunitu, mozkovou činnost a trávení, posiluje srdce a detoxikuje.

 

Díky své sladkokyselé chuti se kuličky josty skvěle hodí do různých koláčů, bublanin a moučníků. Josta je také vhodným doplňkem k masu a to ve formě omáček. Hodí se na zavařování, mrazení, ale i na výrobu marmelády. Připravit si tak můžete marmeládu či zavařeninu čistě jostovou nebo třeba nakombinovat s rybízem či jiným ovocem.  Stejně tak jako jahody můžeme jostu rozmačkat s cukrem a zalít mlékem či smetanou nebo přidat do letních smoothie nápojů. Plody josty také dochutí jogurty nebo pudinky. Zkrátka použijte ji všude tam, kde používáte jiné drobné ovoce.

Nebojíte se experimentovat? Vyzkoušejte jak chutná josta v kombinaci s masem, sýry či ořechy.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO