To, že je kefír doslova zázračným nápojem pro naše zdraví věděli již před více než 5000 lety staří obyvatelé Tibetu a Kavkazu, kteří si jeho tajemství dlouho střežili. Pojďte se s námi seznámit, jak tento kvašený mléčný nápoj působí na naše zdraví.

 

Superpotravina

Kefír můžeme právem považovat za superpotravinu. Vzniká z reakce kefírového zrna s mlékem, nejčastěji pak kozím kravským nebo ovčím. Obsahuje Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, prospěšné kvasinky a bakterie mléčného kvašení. Dále obsahuje také velkou dávku vitamínů skupiny B, vitamín A, D a K. Z minerálů jsou pak zastoupeny vápník, fosfor a hořčík. Důležitý je také obsah plnohodnotných bílkovin.

 

Kefír má tekutou, lehce omáčkovou konzistenci, je lehce nakyslý, jemně perlivý a velice mírně alkoholický. Nakyslost vychází z přeměny mléčného cukru laktózy na kyselinu mléčnou. Perlivost získaná vznikajícím oxidem uhličitým a jistý zanedbatelný obsah alkoholu jsou pak spojeny s  podstatou daného kvasného procesu.

 

Jaké jsou tedy účinky kefíru?

  1. Pomáhá bojovat proti nádorovým onemocněním

Je vědecky prokázáno, že konzumace fermentovaných produktů zabíjí určité typy rakovinových nádorů, jako je třeba rakovina prsu. Konzumace kefíru podporuje celkovou detoxikaci organismu.

 

  1. Působí jako probiotikum

Kefír je součástí zdravé stravy, podporuje zažívání a střevní mikroflóru, je lehce stravitelný. Jeho pravidelná konzumace pomáhá při snižování hmotnosti. Je skvělý jako prevence před střevními potížemi a chrání před rakovinou tlustého střeva.

 

  1. Vzpruha pro kosti

Popíjení kefíru zvyšuje hustotu kostí a zároveň snižuje riziko výskytu osteoporózy. Kefír totiž zvyšuje absorpci vápníku a hořčíku.

 

Chcete-li z kefíru dostat co nejvíce, vypijte ho denně asi 300 ml, dostanete tak do sebe dávku probiotických bakterií, ale také cenné vitamíny a minerály. Pokud jste nikdy kefír nepili, začněte raději s menšími dávkami, z počátku se totiž mohou projevit střevní problémy. Tělo si na dávku probiotik musí nejdříve zvyknout. Pokud vás chuť kefíru neuchvátila, připravte si z kefíru smoothie s vaším oblíbeným ovocem. Přidat jej můžete i do ovesných vloček místo mléka či jogurtu. Kefír se hodí i na pečení. V buchtách, bublaninách nebo třeba bábovkách nahraďte mléko kefírem. Jídlo získá zajímavou chuť, bude vláčnější a také zdravější. Z kefíru připravíme také dorty anebo lívance.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO