Čas letních zmrzlých dobrot je tady a my už vesele kupujeme točené zmrzliny nebo nanuky. V průměru každý Čech sní 3 litry zmrzliny či sorbetu ročně, je to cca dvacet nanuků na osobu. Jakou máte nejraději Vy?

 

Mezi oblíbené patří vanilková, čokoládová a jahodová. Ovocné sorbety jsou také mezi našimi favority. Otázkou zůstává, jaká zmrzlina je opravdu kvalitní a kterým se máme raději vyhnout obloukem?

 

Často se může stát, že si riziko u zmrzliny ani neuvědomujeme. Hlavní tři problémy jsou kvalita použitých surovin, receptura a potom hygienické podmínky, které buď byly anebo nebyly dodrženy. V horkých letních dnech se totiž jednoduše může stát, že je zmrzlina několikrát rozmražena a zase zmražena, což ubírá na kvalitě.  Z hlediska hygieny a rizika špatného skladování vychází nejlépe balené nanuky. Jsou převáženy v mrazících autech a okamžitě po naskladnění je o ně postaráno. Balené nanuky se připravují za přísných hygienických podmínek od obalu po produkt. Dbá se jak na výběr surovin, tak na finální výrobek.

Naopak černý puntík získává točená zmrzlina, která je většinou připravována na místě prodeje ze směsi s vodou. V tomto okamžiku už je riziková voda, hygienické podmínky člověka, který zmrzlinu připravuje, nebo nedostatky v čištění mrazícího přístroje.

Dobrý balený nanuk poznáte v supermarketu jednoduše. Pokud je mrazící box obalený ledem, jeho teplotní podmínky nejsou správné. Špatné teplotní podmínky skladování poškodí samotný nanuk a jeho konzistenci. Obal je pokrytý ledem, konzistence není pevná, a i jeho chuťová kvalita bude nižší, než si za danou cenu zasloužíme. Jako vždy, kontrolujeme trvanlivost na obale.

 

Nuže, jak dopadly balené nanuky v našich Dtestech:

Makro/Fine Life Ice Cream Chocolate Creamy Bourbon Vanilla – 71 % – 37 Kč

Prima Mrož tvaroh se smetanou – 71 % – 13 Kč

Lidl/Ballino Smíšek tvarohový krém – 70 % – 6 Kč

Kaufland/K-Classic Ice Stick Choco – 59 % – 9 Kč

 

Hříšník:

Pinko Vanilka – 27 % -7 Kč

 

 

Názor odborníka:

Sladká, kyselá, slaná, ale vždy ledově studená. Je jen málo věcí, které dokáží v horkém letním dni osvěžit tak jako domácí citronový sorbet nebo vanilková zmrzlina. A že nemáte zmrzlinovač? Nevadí, můžete si přeci připravit granitu, nebo semifreddo, které jsou stejně úžasné.

Petr Bárta – kuchař restaurace Zdenek´s Oyster Bar

 

Recept na vynikající a rychlou domácí oreo zmrzlinu bez míchání.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO