Na Moravě máme novou atrakci. Tentokrát to není Panda cirkus ani nic, co neexistuje, ale levandulová farma v obci Starovičky kousek od Hustopečí. I když by zde každý hledal spíše vinný sklípek, na své si tu přijdou všichni povaleči a milovníci leváleníčka.

 

Čím začneme?

Start je u Coffee trucku. Po tý dlouhý cestě totiž každej potřebuje levandulový espresso a limonádu na žízeň. Obchůdek se suvenýry je ráj pro milovníky všeho, co se jen o levanduli otřelo (takže pro moji mámu). Systém je trochu zmatený, jelikož u jedné pokladny si koupíte občerstvení, vstupy i dárky, takže si trošku počkáte.

Za dvacku se na farmu můžete jít podívat sami. Trošku se ale projdete, takže vodu s sebou, jinak budete celou dobu oddechovat a stěžovat si na strašný vedro. Kdo se chce rozšoupnout nechá 40kč za komentovanou prohlídku stejně jako já, protože přece dělám v pětihvězdičkovým hotelu v centru Prahy, takže si to můžu dovolit. Ta je jen dvakrát denně a dozvíte se na ní celou srdcervoucí story. Jeden den prý přišel nápad koupit čtyřicet tisíc sazenic levandule a u jejich sázení koukat na nádherný pálavský vrchy. Kdo by to byl řek, všechno se to chytlo a v kraji vína vyrostla největší levandulová farma České Republiky.

Inhalace levandule zlepší náladu i tomu nejprotivnějšímu Pražákovi a káva tu taky ujde. Levandulová Columbie, k tomu levandulová čokoláda s jahodami no a je to den, jakej prostě chceš. Tahle kytka podle všeho působí úplně na všechno, takže pokud máte nějakej splín, doporučuji kouknout se, v kolik Vám to jede. Koření, parfém, čaj, lék, koupel nebo jako odpuzovač havěti (to se hodí).

Komu by to nestačilo, tak na objednání se tu dá domluvit Blejskavice v levanduli, aneb focení pro všechny bloggery nebo zážitková exkurze nad 4 osoby, kde máte i ochutnávku a tvoření vlastního výrobku. Pro hrdiny farma nabízí možnost brigády v období sklizně, a to od šesti ráno asi do dvou odpoledne. Garantují asi osmdesát korun na hodinu, záda jak stará babka a nos plný levandulové vůně.

Provence to určitě není, jelikož je to pořád Morava a ne Francie. Na přejezd z Prahy ale doporučuji občanku, očkování a příjezd ve všední den. Pro lenochy můžete využít jejich levandulový eshop a představovat si, jaký to tam asi je.

PS: Budete nebezpečně blízko Barrio Gothico hotelu, který nemůžete nechat jen tak bez návštěvy, teda pokud nemáte zrovna cestu na Knopp.

image_print