Kuchyň gruntujete pořád dokola, a přesto se vám občas stane, že najdete ve spíži nezvaného návštěvníka, který dokáže udělat pěknou paseku v potravinách? Nebojte, existuje pár jednoduchých triků, jak s těmito vetřelci zatočit. A kde se vlastně berou a co jsou zač?

 

 

Malí broučci a jejich larvy můžete nejčastěji najít v mouce. Občas jim ale zachutnají i ovesné vločky, různé cereálie, koření, oříšky, instantní polévky ale také čokoláda. Každému chutná něco jiného. Se kterými škůdci se tedy můžeme v kuchyni nejčastěji setkat?

 

Červotoč spížní – jedná se o brouka o velikosti asi dva a půl milimetru, který má dlouhé válcovité tělo. Pochutná si především na koření, zejména pak na sušené paprice.

 

Zavíječ moučný nebo chcete-li potravinový mol je asi z jedním nejčastějších nezvaných hostů ve spíži. Na délku dorůstá až do 1,5 cm a má šedé přední a bílé zádní křídla. Nejčastěji si pochutnává na mouce. Mouku napadají larvy tohoto brouka, které tvoří jemné pavučinky, ty pak mouku slepují do chuchvalců.

 

Pilous černý – stejně jako mol napadá nejčastěji mouku, nevyhne se ale i konzumaci luštěnin nebo těstovin či strouhanky. Je maličký, měří maximálně do 5mm a má černou barvu. Potraviny napadají jak dospělí jedinci tak i jeho larvy s hnědou hlavičkou.

 

Nejčastěji si tyto nezvané hosty přineseme už z obchodu, při nákupu tedy dbejte na to, zda nejsou obaly porušeny.  Mouku, ale i ostatní sypké potraviny, přesypte do potravinových, dobře uzavíratelných dóz nebo sáčků. Pokud se vám stane, že nějakého toho broučka přeci jenom doma najdete, tak napadené potraviny bez milosti vyhoďte a zkontrolujte i všechny ostatní. Potravinovou skříňku pak důkladně umyjte a vystříkejte prostředkem proti hmyzu.  Skříňky i jednotlivé potraviny pravidelně kontrolujte.

 

 

Stoprocentní ochrana před tímto hmyzem sice neexistuje, vyzkoušet ale můžete několik triků.

  • Již naše babičky věděly, že moli nemají rádi levanduli a bobkový list. Dejte si tedy do potravinových skříněk kytičku sušené nebo čerstvé levandule nebo otevřete pytlík s bobkovým listem.
  • Molům vadí i vůně tabáku.
  • Odpudit je pomůže i vůně mýdla.
  • Pomoci může i pomerančová nebo citronová kůra, která vám skříňku také příjemně provoní.
  • Účinné jsou i lapače, které zakoupíte v drogerii.
image_print