Život bez mikrovlnné trouby si mnoho z nás nedokáže ani představit. Přijdete domů z práce, vyndáte jídlo z ledničky, strčíte do mikrovlnné trouby a za chvíli máte jídlo ohřáté. Na druhé straně je řada lidí, kteří tvrdí, že není horšího pomocníka v kuchyni než mikrovlnka.

 

 

Neodmyslitelná součást kuchyně

Patříte-li mezi ty, pro které se tato trouba vynalezená v USA roku 1945 stala neodmyslitelnou součástí kuchyně, jsou pro vás připraveny následující tipy.  Ne každý totiž ví, jaké zásady při používání by se měli dodržovat.

 

 

Běh naprázdno

Provoz mikrovlnné trouby bez obsahu uvnitř může tento spotřebič poškodit.

 

Papírové sáčky

Nebezpečné jsou pro mikrovlnky i papírové sáčky. Hrozní u nich totiž vznik požáru a to díky uvolňování hořlavých toxinů. Dáváme tak pozor třeba i při přípravě oblíbeného popcornu.

 

Pryč s kovem

Toto pravidlo zná snad každý uživatel. Víte ale, proč kovy do mikrovlnné trouby nepatří? Kovy totiž odráží mikrovlnné záření. Volné elektrony se na povrchu kovového předmětu rozkmitají a vznikne elektrický výboj.  Stačí i malá glazura na talíři či zapomenutá lžíce a neštěstí může být na blízku.

 

Plasty

Do mikrovlnky používáme pouze speciální plastové nádobí, označené symbolem mikrovlnné trouby. Obyčejný plast se v troubě zahřívá a deformuje. Zároveň také uvolňuje nebezpečné toxiny přímo do jídla. Naprosto nevhodné je i jednorázové nádobí, či třeba kelímky od jogurtu.

 

Rozmrazování masa

Nerovnoměrné rozmrazování masa má za následek šíření bakterií. Proto je vhodnější pozvolné rozmrazování masa v ledničce.

 

Ovoce

Do trouby nepatří ani čerstvé ovoce.  Teplem se zničí veškeré vitaminy, ale například hroznové víno může ve vteřině vybuchnout.

 

Bomba ve formě vejce

Nezkoušejte ani uvařit vejce natvrdo v mikrovlnce. Trvalo by to sice jenom chvilku, ale čistit mikrovlnku od rozprsklého vejce nechce snad nikdo.

 

Voda

Ani vodu v mikrovlnce neohříváme. Voda se zahřeje jen na povrchu, nádoba a zbytek tekutiny je vždy o něco chladnější. Na jejím povrchu tak vzniká velké napětí. Voda nám pak může doslova explodovat do obličeje.

image_print