Kdo z nás nemá rád masové kuličky, sekanou, karbanátky nebo hamburgery? Co se opravdu skrývá ve vaničce mletého masa na pultu v supermarketu? S největší pravděpodobností si právě kupujete masný polotovar. Mleté maso jako takové najdete jen jediné na celém supermarketovém trhu.

 

Mleté maso je z vepřového a hovězího masa. Poměr masa v masném polotovaru není legislativou nařízen, takže nezbývá než jen studovat etiketu a podrobné složení. Základní rozdíl je, že mletý masný polotovar obsahuje více jak 1 % soli a může obsahovat další přidané látky a konzervanty. Poměr masa může klesnout až pod 50 % což již značí velmi nízkou kvalitu výrobku. Voda, sádlo nebo lůj nikomu nevadí, ale glukozový sirup, regulátory kyselosti a přidané bílkoviny jsou v našem hamburgeru nežádoucí.

Bývalí pracovníci supermarketů popisují mleté maso v obchodě jako výrobek na či za hranou data spotřeby. Často již s nevábným zápachem či barvou. Nic, co by případné barvivo nespravilo, že? Čerstvé mleté maso má totiž velmi krátkou dobu trvanlivosti a jak říkají odborníci, díky velkému povrchu výrobku a otevřeného prostoru je přímo rájem pro e. Coli a další návštěvníky. Výskyt ale v dtestu nebyl v žádném výrobku prokázán.

 

 

Jaký je tedy postup v hledání správného mletého masa v supermarketu?
  • Řádně nastudujte etiketu.
  • Hledejte obsah masa, soli, přidané látky a procento vody.
  • Maso si pořádně prohlédněte.
  • Pokud to vanička umožňuje, zkontrolujte maso i zespodu. Výrobci totiž v případě již prošlých výrobků navrství čerstvé mleté maso na již starý produkt, aby zamaskovali nekvalitní výrobek.
  • Maso by mělo mít sytě růžovou až červenou barvu. Zde záleží na poměru hovězího masa.
  • Maso by nemělo být oslizlé a nemělo by mít šedou ani zelenou barvu.

 

 

Opravdové mleté maso:

Lidl/Čerstvá porce Mleté maso mix 100 % – 82 % – 70kč

Mělněné maso/masný polotovar:

Kaufland / Purland Mělněné maso extra – 80 % – 70kč

CZ15 Mělněné maso mix – 74 % – 111kč

Billa / Vocílka Mělněné maso hov. + vepř. – 71 % – 85kč

Kaufland / Purland Mělněné maso – 66 % – 40kč

 

 

No a pak už to jde jenom dolů. Pro příklad uvádíme výrobek, který dopadl nejhůře:

Albert/Výrobky mleté Výrobek z mletého masa mix – 37 % – 44kč

 

 

Co radíme my?

Maso si ideálně namelte doma na minutku. Pokud ve vaší domácnosti nemáte mlýnek, maso si vyberte u řezníka a nechte namlít na vlastní oči. V žádném případě nekupujte předpřipravené mleté maso, kde není uvedeno složení. Na kupovaná mělněná masa ze supermarketů raději zapomeňte.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO