Myčka je velmi dobrý pomocník, stačí do ní nádobí naskládat, zapnout program a za pár minut a s malým množstvím vody máte nádobí umyté. Za ten čas a námahu co nám ušetří oproti klasickému mytí nádobí v dřezu, si ovšem zaslouží také svou péči a správné zacházení.

 

Stalo se vám někdy, že i přes to, že kupujete kvalitní mycí přípravky do myčky, máte skleničky najednou zašedlé a nádobí není dokonale čisté? Poradíme vám jak na to, aby se to už nestalo. Jak se o ni tedy starat a co dělat proto, aby nádobí bylo opravdu čisté?

 

Čistota je základ

Myčku pravidelně nejlépe po každém cyklu zbavujte zbytků potravin, které se uchycují ve filtru. Filtr stačí propláchnout pod tekoucí vodou. Jednou za cca dva měsíce dle zašpinění a tvrdosti vody dopřejte myčce čistící cyklus, kdy zapnete prázdnou pračku na nejvyšší teplotu s pomocí čističe myčky, který je běžně dostupný v drogeriích. Dbejte také na to, aby nebyly ucpané trysky a pravidelně otírejte těsnění myčky, kde se nečistoty rády uchycují.

 

Extra dávka leštidla a soli

V dnešní době obsahují tablety nebo gely už sůl i leštidlo. Doplňujte je ale i samostatně do myčky, sůl je totiž potřeba na změkčení tvrdé vody a extra porce leštidla navíc dodá nádobí ten správný lesk. Leštidlo může nahradit i ocet. Efekt bude stejný.

 

Správné umístění nádobí

Dbejte na správné umístění nádobí v myčce. Ano, někdy připomíná skládání nádobí do myčky maturitní zkoušku, ale chce to svůj řád a trošku přemýšlení. Jen tak pak využijete myčku na 100%. Strategie je jednoduchá. Špinavější a velké nádobí patří do spodní přihrádky, do horní pak skleničky, hrníčky či misky. Hrnce i skleničky dávejte dnem vzhůru, talíře vyskládejte tak, aby mezi nimi byla mezera. Ani příbory by se neměli dotýkat a ukládejte je do košíků. Nesnažte se toho dát do myčky za každou cenu co nejvíc, nádobí se pak bude zbytečně dotýkat a nebylo by dokonale čisté.

 

Co do myčky nepatří

Do myčky zásadně nepatří dřevěné nádobí.  Vařečky, prkýnka a nože s dřevěnou rukojetí zkrátka s myčkou nekamarádí. Pozor dávejte i na plastové nádobí, které není označené symbolem myčky. Některé totiž není horkovzdušné a vlivem mytí v teplé vodě by se mohlo pokroutit.

 

Koroze skla

Někdy se může stát, že jsou skleničky zašedlé. Dochází ke korozi skla a to díky tomu, že se používá univerzální program. Mnoho myček má ale program určený na mytí skla, který dokáže korozi předejít.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO