Víte co značí zkratka RAW? Tato tři písmena představují zkratku pro nový způsob stravování. Pojem RAW food nebo také RAW byl převzat z anglických výrazů raw (syrový) a food (strava, jídlo). 

RAW strava vychází z teorie, že tepelně připravené jídlo je ošizeno o výživové hodnoty, které by jinak nabídlo tělu za syrového stavu. Již při teplotě nad 42oC se z jídla ztrácí živiny a důležité enzymy. Navíc se pak při dlouhém vaření, smažení ale i dušení naprosto vytrácí mnohé minerály a živiny. Tepelně připravené jídlo je podle příznivců RAW stravy mrtvé. Základní myšlenou je tedy konzumovat jídlo v syrovém stavu bez tepelné úpravy.

 

Lidem, kteří vyznávají RAW stravu se říká vitariáni.  Vitarián pak konzumuje ovoce, zeleninu, saláty, semínka, sušené plody a ořechy. Pro RAW stravu jsou vhodné také obiloviny a luštěniny, konzumují se však pouze naklíčené. Dále je možné používat mořské řasy a kokosové mléko. V RAW stravě nenajdete ani kousíček masa, sýru, ani kapku živočišného oleje nebo mléka. Zkrátka žádné živočišné produkty. Vitariáni jsou totiž zároveň i vegani.  Z technologických úprav se pak používá nakličování semínek, obilovin a luštěnin, dále odšťavňování ovoce a zeleniny, mixování různých smothie.

V RAW stravě je důležité také vhodné pořadí jídla pro správné zažívání. Například zelenina by se neměla kombinovat s ovocem.

 

Výhody RAW stravy

  • Jednoduchá a rychlá příprav jídla bez nutnosti vaření
  • Velký přísun vitamínů a minerálů z ovoce a zeleniny
  • Pročištění těla
  • Nižší obsah tuků, sodíků

 

Nevýhody RAW stravy

  • Chybí možnost zahřát se z jídla
  • Nižší příjem bílkovin, vitamínu B12
  • Menší výběr stravy v restauracích

 

 

Vyzkoušejte RAW stravu alespoň na pár dní v rámci očisty. Uvidíte, jak vám tělo poděkuje. Ucítíte totiž fyzickou i psychickou pohodu. Čas, který jinak potřebujete na vaření, můžete věnovat sami sobě.

Tento zdravý způsob stravování není ovšem vhodný pro každého. Je nutné tedy vždy zvážit vlastní zdravotní stav, ale i životní podmínky.

image_print