Každý z nás jako malý miloval rybí prsty. Ještě víc, když byly ve tvaru dinosaurů, kotviček nebo rybiček. Jinak připravenou rybu totiž rodiče do svého dítěte těžko dostanou (pokud tedy doma nemáte gastronomického génia). Co se ale skrývá v tom roztomilém kousku rybky ve strouhance?

 

 

U rybích prstů není obsah ryby nařízen. Což bude asi ten hlavní problém. Oficiální název je tedy zmrazený polotovar z rybího masa ve strouhankovém těstíčku. Stačí dát na pánev nebo do trouby a voila! Večeře je na stole.  Je to tak snadné, tak co by mohlo být špatně?

 

Jako vždy je nejdůležitější podíl hlavní suroviny v daném výrobku. Hledáme tedy opět ve složení. Výrobci mohu uvést použitý kus ryby, rybí maso mleté nebo drť. V rybích prstech najdete od 22 % až 65 % podílu rybího masa.  Bohužel se ale může stát, že výrobce nejnižší dané procento nedodrží. Logicky nám do 100 % chybí ještě velký kus, který tvoří právě strouhanka, mouka a škrob. Pokud není přesný procentuální obsah uveden, můžete hledat ve výživových hodnotách. Samotné ryby totiž sacharidy neobsahují, takže celé množství je právě surovina k obalení rybích prstů.

Původ ryb na obalech většinou není uveden. Kdo by snad čekal tresku obecnou je na pěkném omylu. Drtivá většina výrobků má na obalu uvedeno mořská ryba, čímž naznačují, že využili to, co jim uvízlo v síti nebo byl kus už neprodejný vcelku. Při lovu ryb se používá metoda sítě, která je několik kilometrů tažena po dně. V tomto případě dostanou ryby bohužel dost zabrat, a proto nezbývá výrobcům nic jiného, než jejich maso použít do rybích prstů a vydávat je za zdroj jódu a omega-3 mastných kyselin pro děti. Právě výrobky ve tvaru zvířátek a kotviček jsou bohužel ty nejhorší. Obsahují více barviv, konzervantů a dochucovadel než rybí prsty pro dospělé.

No a co je tedy ten zbytek, když ne maso? Řepkový olej, pšeničná mouka, hrachová vláknina, kalamáry, mořské plody, hořčice, cibule, kopr, česnek, citron, mletý pepř a paprika, kurkuma, kypřící látky a zvýrazňovače chuti. Tak kde je ta ryba co (podle obrázku) vesele plavala v moři?

 

Výsledky dtestů:

Lidl Ocean Trader / rybí prsty – 83% – 54kč

Fine Food Fish Fingers – 74% – 53kč

Nowaco VIKI rybí prsty – 74% – 44kč

Albert Euroshopper / rybí prsty – 8% – 10kč

 

 

 

Rada odborníka:

Není pravidlem, že u tohoto typu výrobků jsou pouze nekvalitní produkty. Ovšem pravidlem jistě je, že vařit (tím spíše pro naše děti) je lepší ze základních surovin, a nenechat se naší pohodlností dohnat k nákupu polotovarů s nepříliš jistým původem a složením! V současné nabídce není velkým příkořím vybrat kvalitní filet, ať už čerstvý nebo i mražený, nakrájet na úhledné proužky, obalit v trojobalu a usmažit na dobrém řepkovém oleji (doporučuji zn. Manka). Když poté dětem naservírujete skvělé rybí prsty, jistě Vám nebudou mít za zlé, že jste je s láskou k nim připravili trochu lépe! A pokud si na zdraví opravdu zakládáte, není problém obalit i v kukuřičných lupíncích, ovesných vločkách či jejich kombinaci, kousky položit na plech s pečicím papírem jen lehce potřeným tukem a upéct v troubě! Dnes ten přínos možná nepoznáte, zítra si však jistě poděkujete!

Pavel Hejda, kondiční kulinář

RECEPTY PRO KAŽDÉHO