Je libo salát? Minulostí je už naštěstí doba, kdy jsme si pod pojmem salát představili hlávkový salát s octovou zálivkou. Na trhu je nyní nepřeberné množství druhů salátů. Zasvětíme vás do tajů těch nejčastějších i méně známých. Dozvíte se i, jak dané saláty využít. Není totiž salát jako salát.

 

Jaká je výhoda konzumace salátů? Saláty mají univerzální použití. Můžete je jíst jako hlavní jídlo i jako přílohu. Navíc dokážou krásně ozdobit talíř a dodají jídlu jinou chuť. Fantazii se pří přípravě salátů meze nekladou. Stačí změnit zálivku či dresink a chuť je zase jiná. Saláty obsahují převážně vodu, důležitý je také obsah minerálů jako je draslík, kyseliny listové a dalších vitamínů. Mají nízkou energetickou hodnotu a jsou lehce stravitelné.

 

Tak jaký salát jste si oblíbili vy?
  • Ledový salát – jedná se o odrůdu hlávkového salátu a u nás patří k těm nejčastějším.  Je ideální do studené kuchyně. Není ovšem vhodný k tepelné úpravě. Je nenáročný na skladování, v ledničce vydrží až 2 týdny. Má pevné a křupavé listy, hlávka je pevná a kulatá. Čerstvost se vytratila, pokud začíná být nahnědlý.

 

  • Hlávkový salát – velice chutný salát, který se používá hlavně s octovou zálivkou. Má jemné zelené listy a měkkou hlávku. Vhodný je pro přípravu čerstvých salátů.

 

  • Rukola – má míně nahořklou chuť, proto ji někteří raději míchají s jinými saláty.  Oblibu našla především při přípravě studené kuchyně, ke zdobení salátových mís, dokáže ozdobit i hotové jídlo jako je pizza či špagety. Rukolu můžeme i tepelně připravit a podávat jako přílohu k masům. Z rukoly si můžeme připravit i pesto.

 

  • Římský salát – vzhledově připomíná dvojče čínského zelí. Má podlouhlý tvar a dlouhé sytě zelené listy. Římský salát můžeme jíst čerstvý i tepelně upravený.  Neodmyslitelně patří do známého salátu Caesar.

 

  • Polníček – vypadá jako špenát. Ohromit vás může jeho jemná a mírně oříšková chuť.

 

  •  Čekanka – čekanka má nahořklou chuť, především v košťálu. Proto košťál nekonzumujeme. Hořkosti se můžeme ale zbavit tepelnou úpravou, nebo stačí čekanku namočit na chvíli do teplé vody. Při skladování dbáme na to, abychom ji skladovali ve tmě. Čím víc světla, tím víc je čekanka hořká. Čekanka je buď bílá, nebo červená. Čím tmavší barva, tím víc je hořká.

 

  • Mangold – je podobný řepě cukrovce. V kuchyni se nejčastěji připravuje jako špenát. Díky menšímu obsahu kyseliny šťavelové je zdravější. Obsahuje velké množství vlákniny.  Vhodný je i do studené kuchyně. Silné stonky můžeme i smažit či dusit.

 

  • Řeřicha – malá, drobná, plná vitamínů. Tak taková je řeřicha, kterou si můžete vypěstovat i doma za oknem. Řeřicha má nahořklou chuť a používá se především do pomazánek, či ke zdobení jídel. Více i řeřiše zde v článku.

 

  • Batavia – tento druh hlávkového salátu je populární především ve Francii. Na rozdíl od ledového salátu není tak křupavý.

 

  • Escarolle – je nahořklou chutí příbuzný čekance.

 

  • Sugarloaf – je to takový kříženec bílého zelí a římského salátu. Dá se použít do salátů nebo připravit jako zelí.

 

  • Pak choi – druh čínského zelí využívaný především v asijské kuchyni, hodí se pro tepelnou úpravu.

 

  • Lollo bionda, lollo rosso – kadeřavý salát příbuzný čekance, zelené nebo fialové barvy, lze využít do salátů.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO