Lámete si hlavu jak správně uskladnit brambory, aby vám dlouho vydržely nenaklíčené a nehnily? Přinášíme vám léty osvědčené tipy.

 

Ještě než rozhrnete brázdy s bramborami na poli či zahradě, je nutné důkladně připravit skladovací prostor. Ideálně pak sklep. Ten by měl být čistý, tmavý a chladný, s teplotou kolem 5-7 stupňů. Při teplotě pod 4 stupně mohou brambory zesládnout. Sklep by měl být také dobře větratelný, aby se vlhkost vypařovaná z brambor nesrážela na zdech a nezpůsobila plísně. Sklep je vhodné vysířit nebo vybílit vápnem.

Ke skladování na zimní sezonu jsou určeny vybrané druhy brambor. Velmi rané odrůdy jsou totiž určeny k okamžité spotřebě nebo jenom ke krátkodobému skladování.

Brambory důkladně přeberte, vyhoďte brambory plesnivé, napadené hnilobami nebo mechanicky poškozené. Brambory v žádném případě neomývejte, pouze z nich odstraňte nánosy hlíny.  Bramborám dopřejte dva až tři týdny na takzvané zahojení, kdy brambory uchovejte při teplotě asi 15 stupňů. Na brambory by nemělo už moc svítit slunce. Až poté je přemístěte do vydezinfikovaného sklepa. Nejlépe do beden, mezi nimiž zajistíte dostatečné větrání. Pokud přepravky nemáte, můžete brambory nechat volně ležet na zemi ve vrstvě max. do výšky jednoho metru. Brambory pak pravidelně kontrolujte a poškozené kusy vyhazujte.

Pokud brambory ve sklepě vyklíčí a klíčky jsou delší než 5 cm, tak je již nekonzumujte. Obsahují totiž jedovatý solanin. Klíčivosti můžete předejít, pokud pod brambory dáte pod rošt dřevěné uhlí.

Jak správně uskladnit brambory už víte a jak správně uskladnit jablka a hrušky?

RECEPTY PRO KAŽDÉHO