Milujete Vánoce, české tradice, ale rádi byste nahlédli pod pokličku Vánoc ve světě? Třeba, jaké jídla se vaří na jejich štědrovečerní stůl? Pojďme se podívat.

Vánoční jídla ve světě

Vánoce jsou těmi nejkrásnějšími svátky v roce, ke kterým patří spousta nádherných tradic a také jídla. Připravuje se štědrovečerní menu plné dobrot, které se ve většině českých domácností skládá především z rybí polévky, smaženého kapra a oblíbeného bramborového salátu, cukroví a voňavé české vánočky či štrúdlu.

 

Zajisté vás zajímá, jestli stejné vánoční menu mají i jinde, a tak se aspoň na některá Vánoční jídla ve světě podívejme. A hned si odpovězme na jednu otázku:

 

„Setkáme se s tradičním bramborovým salátem a smaženým kaprem i jinde?“

 

Představte si, že ano. Například v Rakousku, Německu, Bavorsku a Maďarsku je tradičním jídlem právě bramborový salát a ryba. Dokonce tradice bramborového salátu k nám přišla z Rakouska, přesněji z Vídně.

 

V Německu se tedy k bramborovému salátu podává pečená štika, candát nebo kapr. A také masitá jídla v podobě tzv. konšelské mísy, na které jsou různé druhy masa jako vepřová pečeně, krůta, kachna, husa, uzené maso nebo klobásy. Z této oblasti pochází také vánoční štola, která na stole nemůže chybět, stejně jako jablečný závin, ovocný salát s likérem a marcipánové cukroví.

 

Ve Francii se vánoční menu nese ve znamení ústřic, škeblí, kaviáru, lososa, klobás, pečené šunky či dokonce žabích stehýnek, různých salátů, ovoce, sladkostí, mixu z různých druhů sýra a vína. Tradiční sladkostí je pro Francii tzv. Kristův chléb neboli koláč, který je zdobený cukrovou polevou nebo čokoládová roláda, která vypadá jako polínko. Na francouzském venkově to zas voní pečeným krocanem s kaštanovou nádivkou nebo lanýžovou pastou a kuřaty se zeleninovým salátem, rajčaty a olivami. Nechybí ani paštika z husích nebo kachních jater.

 

V Itálii převládají především mořské plody tzv. hostina sedmi ryb, artyčoky, plněná zvěřina, pečená kuřata a tradiční kukuřiční kaše, tzv. polenta, ale podávají se také těstoviny, pečené brambory a zelenina. V Itálii se vůbec nepeče cukroví, ale pochutnává se na tradičním kaštanovém pyré se šlehačkou nebo tureckém medu s oříšky. Tak jako u nás je tradiční vánočka, tak je v Itálii tradiční pravá italská bábovka známá jako „panettone.“

 

Ve Velké Británii je tradicí hrachová polévka, pečený krocan, šunka, tradiční puding tzv. „Christmas pudding“, který si dokonce uskladňují a vydrží i rok. Také se podává nadívaný krocan se švestkovým pudingem, který se skládá z oříšků, rumu, vajec, cukru, švestek, strouhanky a citronu. Nechybí ani vánoční punč nebo flambovaný koňak.

A jak je to  dalších zemích?

Ve Švédsku jsou tradicí stoly plné různých druhů jídla tzv. „ julbord“. Najdete zde marinovaného lososa, klobásy, paštiky, párečky, salát z červené řepy, domácí klobásy, nakládané sledě, tlačenky, masové kuličky atd. Dále je tradičním jídlem pečená vánoční šunka nebo brambory zapečené s ančovičkami. Jako sladkost rýžová kaše se šlehačkou a zavařeným ovocem.

 

Ve Venezuele je tradicí smíchat různé druhy masa, olivy, papriky, rozinky, kapary a koření, vše se obalí v kukuřičném těstě a zabalí do banánového listu a uvaří. Na Islandu převládá uzené jehněčí, solená vepřová žebra, různé druhy drůbeže, sladká rýžová kaše a nechybí ani cukroví v podobě perníčků.

 

A například v USA je tradičním jídlem, a to i na jejich Den díkuvzdání, pečený krocan s nádivkou, bramborová kaše, brusinková omáčka a dušená zelenina. Jako tradiční dezert se podává dýňový koláč se zmrzlinou a šlehačkou.

 

A všechny země mají jedno společné, a sice tradici, že vánoční menu má být co nejbohatší, a i o několika chodech.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO