Horká odpoledne bez stínu jsou tady. V kancelářích už je k nevydržení a náš pitný režim se hlásí o slovo. Spoustě z nás nestačí k pití jen voda a kromě džusů, slazených nebo sycených nápojů a limonád vyhledáváme i různé druhy sirupů.  Že jde v některých případech jen o velké množství cukru, sladidel a barviv nemusíme zdůrazňovat.

 

Výrobky, které kolem ovoce ani neprošly asi dost těžko budou zdraví prospěšné a zcela určitě nebudou obsahovat vitamíny jako sirup, který je s láskou vyroben doma. Pravé sirupy jsou totiž vhodné na léčbu některých chorob, mohou nám pomoct při problémech se spaním nebo minimálně skvěle doplnit náš pitný režim v kombinaci se sodou a ledem.

 

Na začátek si pojďme říct, co je vlastně sirup a proč jsou mezi sirupy vlastně takové rozdíly.

Sirupy jako takové se od sebe liší cenou, přítomností (nebo nepřítomností) ovoce, množstvím použitého ovoce, sladidly a různými druhy ingrediencí. Dle oficiálních zatřídění patří sirup do ovocných koncentrátů a obsahuje před 50 % přírodních sladidel. To znamená cukr nebo glukózo-fruktózový sirup. Ten je levnější, sladší než normální cukr a je k dostání v tekutém stádiu, takže jej nemusíte rozpouštět. Je ale pro naše tělo nežádoucí, protože se jeho molekuly fruktózy dostávají do našich jater, kde se mění v tuk.

 

Stejně jako u džusů najdete v supermarketu tzv. náhražky. Mohou být vedle sirupu a na etiketě mít název třeba ,,Malina s příchutí“. Takový sirup má nedostatek přírodních sladidel a nemůže se tedy jmenovat oficiálně sirup.

 

 

Jak tedy vybrat dobrý sirup?

Sirup má obsahovat jen tyto složky: ovocná šťáva, voda, cukr a případně kyselina citronová. Řiďte se tedy pravidlem, čím kratší seznam složení, tím u sirupů lépe. Netvařte se překvapeně, že u většiny sirupů v supermarketu najdete jen ovocné aroma. Opravdový podíl ovoce je pro výrobce dost drahý, proto i když sirup obsahuje určité procento ovocné šťávy určitě zde bude i přidané aroma.

Pokud přes tohle všechno stejně chcete sirup zakoupit ve vašem supermarketu, vždy si cenu přepočítejte na litr a vybírejte jen sirup s co nejvyšším podílem ovocné šťávy.

 

 

Supermarketový trh nabízí tyto tři favority v kategorii sirup:

GRÜNHOF ovocný sirup – 79,90kč – obsahuje 30 % ovocné složky

Fruiss Sirop, Fraise, Fraise des Bois – 119 kč – obsahuje 30 % ovocné složky

RAUCH happy day Sirup  – 69,90kč – obsahuje 20 % ovocné složky

 

 

Co radí odbornice na výrobu sirupů:

Podporujte své lokální dodavatele. Nakupujte na autentických farmářských trzích nebo v e-shopech poctivých producentů. Pozorně čtěte na etiketách složení sirupu! Dejte přednost výrobku s co nejvyšším podílem ovoce a ovocných šťáv. Volte sirupy bez chemických konzervantů, barviv a aromat.  Svoji vědomou volbou získáte nejen kvalitní pití pro sebe a vaši rodinu, ale podpoříte také místní ekonomiku.

Lada Čuříková, Bylinky od Světa se sídlem v Třeboni

RECEPTY PRO KAŽDÉHO