Drůbeží maso je nejprodávanější maso na českém trhu. Je nutričně velmi hodnotné, dodává tělu potřebné složky, je cenově dostupné a jednoduše se připravuje v kuchyni. Jde vařit, dusit, smažit i péct. Drůbež je vhodná pro všechny věkové kategorie i pro lidi na dietě nebo s potravinovými intolerancemi.

 

Drůbeží se značí všechny druhy domácích ptáků. Rozeznáváme drůbež hrabavou, ke které patří kuřata mladá, kuřata krmná (pulardi a kapouni), slepice, krůty, krocani, perličky a holubi, a drůbež vodní, ke které počítáme kachny a husy.

V potravinovém průmyslu je drůbeží maso velmi důležitou položkou. Maso je bílé a právem považované za dietní, jelikož v porovnání s ostatními druhy masa má ve svalovině méně vaziva, a proto je jemně vláknité, křehké a lehce stravitelné. Je bohaté na živočišné bílkoviny a má vysoký podíl nenasycených mastných kyselin v tuku. Navíc má nízkou hladinu cholesterolu, čímž získává další plusové body. Obsah tuku v mase závisí na stáří jedince, krmivu, pohlaví a na části použitého masa. Průměrný obsah tuku je 3,5-5 %. Celkový obsah tuku je tedy velmi nízký. Nejnižší obsah tuku obsahuje prsní svalstvo, největší množství tuku je pod kůží, v dutině břišní a vnitřnostech.

 

Drůbeží maso má příznivý obsah minerálních látek, zejména železa (podporuje tvorbu červených krvinek), fosforu, zinku, sodíku, draslíku (důležitý pro svalovou činnost) a vitamínů skupiny B. Z drůbků jsou výživově nejhodnotnější drůbeží játra. Ty jsou vynikajícím zdrojem vitamínu B12, který je nezbytný pro zdravou pokožku a odolnost našeho organismu proti infekcím.

 

Velký pozor si musíme dávat na drůbeží maso v syrovém stavu. Jsou zde velká rizika výskytu nebezpečných bakterií, jako jsou Salmonelly a Kampylobaktery. Při porcování a přípravě drůbežího masa musíme dávat pozor, abychom nekontaminovali další potraviny nebo prostředí našeho kuchyňského království. Veškeré nádobí, které použijeme, musíme pořádně umýt saponátem pod teplou vodou. Stejné pravidlo platí u našich rukou, které je třeba též řádně umýt.

 

 

Tipy pro lepší přípravu drůbeže

  1. Drůbež důkladně prosolte, nechte v chladničce přes noc odležet a před pečením sůl opláchněte. Tímto způsobem se pečou i ryby.
  2. Aby byla kůrka husy a kachny krásně křupavá, potřete jí 5 minut před dopečením osolenou horkou vodou.
  3. Pokud drůbež plníte jablky, nebojte se do nich dát hřebíček. Kachna je výborná ochucená skořicí, pomerančem, zázvorem i badyánem. Huse sluší kmín, pepř a majoránka. Kuře také výborně chutná s bylinkami a celými stroužky česneku.
  4. Krocana je velmi těžké stejnoměrně propéct, pečte ho naporcovaného na větší porce.
  5. Pokud nechcete, aby se drůbež při pečení přichytla, ustřihněte kachně či kuřeti před pečením část křídel nebo i oddělenou kůži z krku a podložte jimi drůbež. Prsíčka či záda se nepřichytí.
  6. Aby se velká drůbež upekla rychleji, probodněte nejširší části (prsa a stehna) jednou či více kovovými jehlicemi a dejte péct. Jehlice přivedou teplo do středu masa.
  7. Potřete-li několikrát kuřátko při pečení černým pivem nebo medem smíchaným s balzamikovým octem, bude mít krásně křupavou kůrku.
  8. Pokud chcete mít drůbeží maso pořádně šťavnaté, využijte úpravu sous-vide (kuchařská metoda, při níž se potraviny připravují ve vzduchotěsném umělohmotném obalu ve vodní lázni s řízenou teplotou)
  9. Další možností je drůbeží maso dlouze konfitovat. Maso upravujeme při relativně nízké teplotě (80 až 100 stupňů), ale dlouhou dobu. Vtip spočívá v tom, že je maso celé zalito tukem a zvolna pouštěnou vlastní šťávou.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO