Citron má na naše zdraví blahodárné účinky. Jak ale citron využít v domácnosti? Podívejme se na citron z druhé strany. Citron je nejen zásobárnou vitamínu C, ale dokáže také nahradit spoustu, ekologii zatěžujících, čistících prostředků.

Použijte tedy citron na čištění nejen vaší koupelny. Citron jako čistící prostředek funguje spolehlivě a za dobrou cenu udělá hodně parády. Přinášíme vám 10 zajímavých tipů, které vás jistě mile překvapí.

 

Citron jako silný pomocník při úklidu

  1. Vadí vám zaschlé kapky tvrdé vody na vodovodní baterii? Pryč s nimi! Nevypadá to hezky. Přitom stačí použít jednoduchý trik. Citron rozkrojte a přejeďte s ním vodovodní baterii. Neoplachujte a nechte citronovou šťávu působit nejlépe přes noc. Pak opláchněte a baterie bude zase jako nová.

 

  1. Ani mýdlové skvrny na sprchové zástěně nejsou problém. Vymačkejte citrony do lahve s rozprašovačem. Postříkejte sprchovou zástěnu a nechte působit. Kyselina citronová obsažená v citronech se postará o to, aby se zástěna leskla a byla čistá.

 

  1. Díky citronu ve spojení se zázračnou jedlou sodou vás nemusí trápit ani zašlé a špinavé spáry mezi dlaždičkami. Umíchejte si kašičku z citronové šťávy a sody, touto směsí pak spáry potřete, nechte alespoň půl hodinky působit. Pak spáry vydrhněte pomocí kartáče a setřete hadrem.

 

  1. Asi jednu deci citronové šťávy můžete přidat i do posledního pracího cyklu při praní bílého prádla. Bílá bude zase opravdu bílá a to bez použití vybělovací chemie.

 

  1. Citron pomůže vyčistit i silně zašpiněnou mikrovlnku. Citron rozkrájejte a vložte do misky, přidejte vodu. Vložte do mikrovlnné trouby a zapněte ji na nejvyšší stupeň asi na 5 minut. Nánosy špíny pak snadno setřete. Navíc bude mikrovlnka krásně vonět.

 

  1. Zápach v ledničce už vás nemusí trápit. Vsaďte buď na sodu nebo na citron. Citron rozkrojte a řeznou plochu posypte solí. Pak dejte citron na talířek a šup s ním ideálně do středu ledničky.

 

  1. Chcete, aby se vaše zrcadla a okna krásně leskla. I v tomto případě je citron skvělým pomocníkem. Asi 4 polévkové lžíce citronové šťávy smíchejte s půllitrem vody a nalijte do rozprašovače. Kyselina citronová rozpustí nečistoty a okna odmastí. Čistič na okna máte hotový za minutku a za pár korun se budou okna zase lesknout. Případně je doleštěte novinami.

 

  1. Kuchyňské prkénko zbavíte nevzhledných fleků, zápachu a zároveň i vydezinfikujete, pokud ho potřete rozkrojenou půlkou citronu. Nechte asi 15 minut působit a opláchněte.

 

  1. S vodním kamenem, který se nejčastěji usazuje v toaletní míse, si citron taky snadno poradí. Nechte citronovou šťávu působit nejlépe přes noc.

 

  1. Pokud vám dojde prostředek na mytí nádobí, neváhejte vyzkoušet citron v kombinaci s jedlou sodou. Plátek citronu posypte jedlou sodou a tímto plátkem pak nádobí potírejte. Nečistoty a mastnota budou doslova mizet před očima. Hrnce navíc získají krásný lesk.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO