Bramborový salát si bez ní neumíme představit. Spousta z nás ji konzumuje v různých pokrmech: od salátů, přes hranolky a bagety. Co je vlastně majonéza a co hledat na jejím obalu? Je vnímána jako nežádoucí potravina v našem jídelníčku. Je to pravda či ne?

 

 

Majonéza je zkratka emulgované studené omáčky. Skládá se z rostlinného oleje, vaječných žloutků a octa. Potravinářská vyhláška nařizuje podíl žloutků a tuku, který musí obsahovat. Příchuť majonézy potom záleží na výrobci. Nepříjemným faktem je, že většina z nich si k lepší barvě, konzistenci, stabilitě a vůni pomáhá řadou přídatných látek. Zatímco v domácí majonéze barvu dělají přidané žloutky, často se v supermarketových produktech můžeme setkat s tím, že výrobci vaječné žloutky využívají spíše na okrasu. Barvu potom dělají přidaná barviva.

Aby se majonéza mohla nazývat majonézou, musí v ní být alespoň 2 % vaječných žloutků, což odpovídá jednomu žloutku na kilogram majonézy. Což není moc.

 

Většina supermarketových produktů je připravována z řepkového oleje, který je zároveň i nejvhodnějším. Obsahuje velké množství omega 3 mastných kyselin, což není pro naše tělo zlé. Druh použitého oleje není nařízen. Čím je navíc vyšší obsah oleje, tím je majonéza přirozeně stabilnější a má lepší konzistenci. Zahušťovadla a konzervanty je nutné používat ve výrobcích s nízkým obsahem tuku, jinak by jejich konzistence byla příliš řídká.

Důležité je množství majonézy, které zkonzumujeme. Malé množství může být bráno jako pestrá součást naší stravy. To nezní tak špatně že? Doporučené množství je jedna polévková lžíce. Důležité je, k jakému pokrmu majonézu servírujete. Například všemi oblíbený smažený sýr s hranolky je už sám o sobě energeticky výživný, takže majonéza je v tomto případě naprosto nevhodná.

Jedna porce, tedy 15 ml majonézy, představuje 50–100 kcal, což tvoří pouze 3–5 % doporučeného energetického příjmu pro dospělou osobu. Řídíme se tedy pravidlem: čím větší obsah tuku v majonéze je, tím je produkt bezpečnější. Nenecháme se ani obalamutit nápisy jako z dobrých vajec, jelikož vyhláška jasně přikazuje použití konkrétních surovin. Tyto informace tedy uvádějí spotřebitele v omyl.

 

 

Výsledky dtestů:

Albert Quality Majonéza – 79 % – 29,90kč

Lidl/Mikado Majonéza – 79 % – 27,90kč

Kaufland/K-Classic Premium Mayonnaise Sauce  – 76 % – 36,90kč

 

 

No a nejhorší na konec:

Norma / Cook Majonéza – 58 % – 17,90kč

 

 

Názor odborníka:

Když v obchodě narazím na něco, co má trvanlivost delší jako prezidentské období Miloše Zemana, trošku se zarazím. To asi není úplně správně a majonéza v obchodě je toho krásným důkazem. Barva taky vždy není úplně taková, jakou byste si představovali.

Její příprava není nikterak složitá. Žloutek, olej, citronová šťáva, sůl pepř a je hotovo. Barvu a chuť bude mít majonéza takovou, že po té kupované už ani nesáhnete.

 

Další bod je ten, že ne úplně vhodně majonézu konzumujeme. Většinou si ji každý z nás dá k hranolkům a řízku, což Vás uspí na půl dne a cholesterol Vám neklesne ani o chlup. Lepší varianta je zeleninový salát s trochou té (s láskou připravené) domácí majonézy, kus vepřové panenky a je to. Troufnu si říct, že daleko lepší varianta než ta, kterou se s oblibou už od dětství učíme.

Martin Fišer, kuchař restaurace Savoya – Špindlerův Mlýn

 

Recept na domácí majonézu

RECEPTY PRO KAŽDÉHO