S cukrem se v našem jídelníčku setkáváme každý den a to i nevědomky. Jedni si bez něj nedokážou život ani představit, další se ho snaží konzumovat co nejméně či se ho snaží nahrazovat zdravější alternativou. Bez cukru se neobejdeme, ale víte, jaké druhy existují? Pojďte si s námi osladit život a třeba se o cukru dozvíte něco zajímavého.

 

 

Bílý cukr – jed i droga zároveň

Nejčastěji používaným cukrem je cukr bílý, který se vyrábí z cukrové řepy. Konzumujeme ho denně, aniž bychom si uvědomovali, jak moc našemu zdraví škodí. Tělo po konzumaci bílého cukru dostává šok. V žaludku začíná proces okyselení a tělo potřebuje zvýšený přísun vitamínů skupiny B, živin a vlákniny. Bílý cukr zatěžuje naše trávení a způsobuje překyselení organismu. Zároveň také ničí naši imunitu, způsobuje podráždění, nervozitu, agresivitu. Největším strašákem je ovšem hrozba vzniku obezity. Proto se mu snažíme co nejvíce vyhnout.

 

Třtinový cukr – zdravější cukr

Je zdravější a zároveň ale dražší alternativou bílého cukru. Vyrábí se z cukrové třtiny, což je rostlina podobná bambusu a má zlatavou až hnědou barvu. A proč je zdravější než ten bílý? Obsahuje totiž zdravou melasu a je zdrojem minerálních látek a také obsahuje sacharózu, fruktózu a glukózu. Všechny tyto látky se chemickou rafinací a bělením při výrobě bílého cukru ztrácí.  Třtinový cukr nezatěžuje ani tolik lidský organismus.

 

Hnědý cukr

Hnědý cukr se vyrábí několika způsoby. Jedním z nich je, že se vyčištěný bílý řepný cukr dobarví a dochutí třtinovou melasou. Nutričními hodnotami je pak srovnatelný se třtinovým cukrem. Dalším způsobem výroby je však také dobarvený karamelovým sirupem, takový hnědý cukr pak nemá prospěšnou třtinovou melasu a je bez zdraví prospěšných látek, stejně jako bílý cukr. Poslední metodou výrobu cukru hnědé barvy je, že se surový cukr nedočistí, vzniká tak nerafinovaný řepný cukr, který zatěžuje ledviny. Všemi těmito způsoby vzniká hnědý řepný cukr. Takovýto cukr je často zaměňován s třtinovým cukrem, je ovšem stejně nezdravý jako ten bílý.

 

Palmový cukr

Získává se z palem a má méně kalorií než ostatní cukr. Má vysoký obsah palmové melasy a také spoustu vitamínů a minerálů. Typická je jeho karamelová chuť. Díky složité výrobě je také podstatně dražší jak ostatní cukry.

 

Hroznový cukr

 

Získává se z hroznového vína a má nižší sladivost než řepný cukr. Rychleji se vstřebává do těla a to z něj pak zázračně rychle získává energii. Proto si jej oblíbili například sportovci po sportovním výkonu. Doporučuje se také na celkové posílení organismu a jako zdroj rychlé energie při nechutenství během nemocí. Využít jej můžete v teplé i studené kuchyni.

 

Ovocný cukr

Je ideálním cukrem pro diabetiky a to pro svou vysokou sladivost a nízký glykemický index. Sladivost je o 30% vyšší než u bílého cukru. Je vhodný do studených pokrmů a nápojů nebo například k výrobě zavařenin.

 

Ať už použijeme ten či onen cukr, mějte na paměti, že nadměrné slazení jakýmkoli cukrem škodí organismu. Proto raději popřemýšlejte, zda není lepší si život osladit, když už je to nutné, například medem či zázračnou sladkou bylinkou – stévií.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO