Čaj – jeho základní rozdělení a dobré rady pro přípravu čaje. Čaj je věrným společníkem každého dne. Někdy povzbudí, někdy uklidní, někdy je našim společníkem při posezení s přáteli, jindy zase doprovází naši večerní samotu. Ráno s ním snídáme, večer po něm usínáme. Zahřívá, s lžičkou medu léčí. Ať už pijete čaj černý, zelený či jasmínový, jste jen krok od toho stát se jednou čajovým znalcem.

 

Pravé čaje (na rozdíl od bylinných odvarů) pocházejí ze stejné rostliny = Camellia sinensis, česky čajovník čísnký. Tato stálezelená rostlina původně rostla do výšek stromů, dnes je zkracována do formy keřů, kvůli sběru čajových lístků a výnosu rostlin.

Příčinou odlišností v chuti čaje je určitě postup při zpracování. My rozlišujeme 6 základních druhů čaje, které si v krátkosti popíšeme:

Bílé a žluté čaje jsou velmi vzácné a lahodné. Pěstují se (jak už to u vzácných věcí bývá) jen na pár místech po světě. Jsou nejdříve lehce spařeny, poté vysoušeny sluncem a neustále míchány rukou, aby bylo zaručena rovnoměrnost a stejná barva výsledného čaje.

 

Oolong čaje bývají vystaveny vyšší teplotě, čímž získávají jedinečnou chuť. Při výrobě podléhají oxidaci a následnému rolování. Různé druhy oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Černým čajům se v Číně říká červené. Přestože mají černou barvu, získáte z nich krásný tmavorudý nápoj skvělé chuti. Typickým příkladem je náš ranní Earl Grey nebo English Breakfast, které jsou směsí dvou nebo tří černých čajů z Číny, Indie či Srí Lanky.

Druh Pchu-er je výhradně čínského původu. Má zatuchlou vůni, kterou způsobují obsažené bakterie. Nazýváme ho čínským penicilinem, jelikož má skvělé účinky na zažívání a na snižování tělesného tuku. Tmavý, silný nápoj hnědé až černé barvy, má pozitivní vliv na náš zdravotní stav.

Po stručném přehledu vám nabízíme pár dobrých triků na přípravu čaje:
  • Voda pro přípravu čaje musí být čerstvá, nepřevařená a studená. Vodu zbytečně nepřevařujte.
  • Pozor si dávejte na tvrdost vody. Tento faktor je velmi důležitý a je často přehlížen i gastronomickými podniky, kde čaj každý den podávají.
  • Před přípravou je nutné čajovou konvičku rozehřát, aby se vložené čajové listy dobře rozvinuly a uvolnily tak vše, co uvolnit mají. Konvičku proto polijte horkou vodou přímo z konvice.
  • Na jeden šálek (cca 3 dl) se dává jedna lžička čaje.
  • Čajová konvice, šálky a nádoby které přijdou s čajem při přípravě do styku, nesmí být kovové. Doporučujeme keramiku, kameninu, sklo nebo porcelán. Pokud vám tento bod nepřijde důležitý, udělejte pokus. Uvařte si čaj do litinové konvice a vedle do skleněné. Následně porovnejte kvalitu a chuť čaje.
  • Opatrně na množství nálevů a na přelouhování čajových lístků.
  • Používejte doporučené doby louhování. Nestyďte se využít kuchyňskou minutku nebo přesýpací hodiny (tento trik se hodně používá v restauracích).

 

Výběr čajů je velmi pestrý. Doporučujeme ochutnávat, zkoušet a nechávat se unášet světem chutí těchto drobných čajových lístků. Pokud by vás zajímalo, jak nejlépe začít s poznáváním tohoto světa, dejte vařit vodu a vložte čajové lístky do konvice. Dobrou chuť!

RECEPTY PRO KAŽDÉHO