Chilli paprička, pálivá paprička, feferonka (někdy mylně kajenský pepř) je celosvětové známý název rostliny, který nikoho nenechá chladným. Pro některé z nás peklo na zemi, pro ocelová ústa požitek. Čemu vděčíme za tahle ďáblova semínka?

 

 

Chilli obsahuje vitamíny C a karoten B. Podporují chuť k jídlu, ale ve větším množství dráždí naše ústrojí a sliznice. Má příznivý účinek na zažívání a na náš žaludek (v bezpečném měřítku). Je prokázáno, že kultury, zvyklé na ostrá jídla s tímto kořením, snáze snášejí nižší kvalitu pokrmů a prostředí kolem sebe různými bakteriemi, zejména těmi vyvolávajícími trávící potíže. Chilli je považováno také za afrodisiakum.

 

Chilli papričky rostou na křovitých keřích, které jsou hlavně v tropech a subtropech. Indie, Čína, Japonsko, Vietnam, Afrika, Jižní a Střední Amerika, Mexiko, Balkán. Pálivé chuti vděčíme látce jménem kapsaicin, která stimuluje chuťové receptory na konci jazyka. Podle něj potom měříme stupeň pálivosti pomocí Scovilleovy stupnice.

 

Stupnice je pojmenována po americkém chemikovi Wilburu L. Scovilleovi, který v roce 1912 uveřejnil metodu kvantitativního srovnávání pálivosti papriček – Scovilleův organoleptický test. Základem je roztok z papriček a cukru, který je následně ředěn vodou a zkoušen ochutnávači do té doby, než zmizí pálivost (nebo ochutnávači).

Jen pro porovnání: Tabasco red pepper sauce, používaný těmi odvážnějšími v kuchyni, má rozmezí pálivosti 2500–5000 SHU. A čistý kapsaicin? Údaje o pálivosti se liší, ale nejčastější údaj se pohybuje mezi 15 000 až 16 000 SHU. Mimo jiné ho můžete najít v některých obranných sprejích. Ty nejhorší chilli papričky proniknou i přes latexové rukavice! Cítíte se tedy na to být profesionálním hodnotitelem?

 

A jaké jsou tedy nejpálivější papričky světa?

  • Paprička jménem 7 Pot Barrackpore dosahuje pálivosti okolo 1 milionu Scovilleho jednotek. Vyšlechtěna byla na území Trinidadu.

 

  • Paprička Bhut Jolokia či také Ghost Pepper se stala slavnou, protože jako první překonala hranici milionu Scovilleho jednotek.

 

  • Paprička Naga Viper byla vyšlechtěna ve Velké Británii a je extrémně vzácná a také extrémně pálivá. Dosahuje 1 349 000 Scovilleho jednotek.

 

  • Paprička s komplikovaným názvem Trinidad Scorpion Butch T byla dříve držitelem titulu nejpálivějšího chilli na světě. Dosahuje 1 463 000 Scovilleho jednotek.

 

  • Paprička 7 Pot Douglah je známá tím, že přes neuvěřitelnou pálivost má i výtečnou chuť. Spolu s ní ale labužník dostane i 1 853 000 Scovilleho jednotek.

  • Obávaná paprička Trinidad Moruga Scorpion je moderním způsobem vyšlechtěný druh chilli, který jako první překonal hranici 2 milionů Scovilleho jednotek.

 

  • Paprička Carolina Reaper, tedy Karolínská Sekačka či Karolínský Trhač, je aktuálním rekordmanem zapsaným v Guinnessově knize rekordů. Uvádí se, že dosahuje 2 200 000 Scovilleho jednotek!

 

  • Hrůza přichází u papričky Dragon´s Breath. Její oficiálně změřená pálivost je 2,48 milionu SHU, čímž přeskakuje dosavadní královnu, ale zatím je využívána jen pro lékařské účely. Dračí chilli síla působí jako účinné anestetikum, které umí znecitlivět kůži.

 

  • Avšak nejšílenější věc vždy na konec. Pepper X se stává novým vítězem, který půjde k hodnocení v listopadu tohoto roku. Jedná se totiž o úplně první chilli, které přeskakuje laťku 3 milionů SHU. Její původce hovoří, zatím samozřejmě neoficiálně, o hodnotě až 3,18 mil. SHU. No, a to už je vážně hodně velký nářez.

 

Tak co Vy na to, nezačíná tu být trochu horko?

 

Do jakého jídla je vhodné chilli? Vyzkoušejte například náš luxusní domácí gyros!

image_print