Doba přípravy: 2 – 3 hodiny

Množství: ze 2,5kg sádla

 

Odzkoušený recept na vynikající domácí škvarky a vepřové sádlo. Škvaření chce čas a odměnou vám pak bude voňavé domácí sádlíčko a chutné křupavé škvarky.

 

Suroviny:

  • 2,5 kg vepřového sádla na škvaření bez kůže
  • asi 150ml vody

 

Postup:

Vepřové sádlo očistíme od případných zbytků štětin či jiných nečistot. Pokud by zůstalo na sádle více masa, tak je trochu seřízneme – hodně masa pak dělá v sádle neplechu. Trocha masa sem tam nevadí. Sádlo nakrájíme na stejně velké kostky (menší jsou lepší) o velikosti asi 1 – 1,5cm.

Kostky dáme do hrnce a zapneme na střední plamen. Přilijeme cca 100 – 150 ml vody, aby se nám škvarky ze začátku nepřichytily. Voda se během škvaření vypaří.

Někdy trvá déle, než začnou škvarky pouštět tuk – třeba i hodinu a půl, poté už to jde ale poměrně rychle a do další hodinky a půl máme vyškvařeno. Jakmile začnou škvarky pouštět tuk, tak můžeme teplotu ještě o malinko snížit nebo nechat na středním plameni. Teplotu ale nezvyšujeme – mohlo by se spálit.

Sádlo mícháme pomocí dřevěné vařečky nebo velké kovové lžíce – někdo má rád kovovou, jelikož se s ní lépe odstraňují případné „přichyceniny“ ode dna.

Se škvarky pravidelně mícháme – hlavně důkladně ode dna, škvarky se rády přichytí. Jakmile začnou škvarky plavat v tuku, můžeme míchat méně častěji.

Když si myslíme, že už by mohlo být hotovo, vyzkoušíme jeden škvarek rozkrojit – nesmí být uvnitř syroví.

Hotové zlatavé škvarky lehce vymačkáváme přes kovové sítko a házíme do mísy. Sádlo přecedíme přes kovové sítko do hrnce a poté lijeme do čistých sklenic či jiných nádob. Pokud se nám zdá, že jsou v sádle usazeniny, můžeme ho před finálním rozlitím do nádob ještě jednou přecedit přes plátýnko – to zachytí veškeré usazeniny.

Vyškvařené vepřové sádlo necháme úplně vychladnout a poté uchováváme uzavřené v chladu a temnu. Hotové sádlo by mělo být krásně bílé a mělo by příjemně vonět. Pokud sádlo nebude úplně bílé, nevadí – barvu i čas škvaření může ovlivnit více faktorů, zejména složení potravy daného prasete.

Sádlo raději nesolte – můžete ho pak použít třeba i k mazání kůže.

Škvarky necháme úplně zchladnout a poté uchováváme v lednici.

Škvarky jsou báječné teplé i studené, lehce posolené s čerstvým chlebem. „Přebrané“ škvarky můžete pomlet na škvarkovou pomazánku.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO