Už jste někdy jedli květy orchideje, fuchsie nebo karafiátů? Květiny jsou součásti našich bytů, domů a zahrádek. Víte ale, že je můžete servírovat k nedělnímu obědu? Stále častěji se přidávají do receptů a zdobí hotové pokrmy, jelikož mají originální chuť, a navíc výborně vypadají. Je to možná zvláštní v 21. století konzumovat květiny, ale proč si nedopřát louku na talíři?

Vždy pamatujte na to, že ne všechny květiny se dají jíst. Je to jako s houbami. Všechny jsou jedlé, některé jen jednou. Důležitá je správná identifikace jedlého druhu a hlavně by květiny měly být bez použití pesticidů a jiných chemikálií. Květiny nesbírejte v parcích a v okolí výběhů psů, přednost dejte své vlastní zahradě či divočině.

 

Vynechte květiny s povadlými okvětními lístky, vybledlé a uzavřené by vám taky nechutnaly. Květy by měly být rozvité, abyste si je mohli dobře prohlédnout a ověřit si čerstvost této dobroty. Nedozrálé květy jsou hořké a trpké, stejně jako přezrálé. Ideální dobou na sběr květů je dopoledne, pak vydrží déle čerstvé. Potom květinu zabalte do vlhkého ubrousku a v krabičce odneste do své ledničky. Pozor dávejte zejména, pokud máte alergii na pyl.

 

 

Které květiny můžete zvesela jíst?

 

Levandule

Sladká květinová vůně se výborně hodí do dezertů, zmrzliny, čokolády či do salátu. Navíc pokud čekáte hosty a chcete je přivítat originálním aperitivem, ozdobte šumivé víno levandulí nebo připravte lahodný voňavý sorbet. Z levandule se ještě vyrábí olej, který se potom používá do salátů nebo levandulový med. Levandule Vám taky provoní celý byt, a proto by u Vás doma určitě neměla chybět.

 

Růže

Tato ozdoba je již každému známá, vypadá krásně a voní. Růže potěší nejen ve váze, jelikož okvětní lístky skvěle fungují jako ozdoba salátů, ovocných sorbetů, dekorace dortů anebo ovocných drinků. Doporučujeme připravit si růžový likér, který je ze 3 ingrediencí. Cukr, růže, rum. Vše necháte odstát 3 týdny a jen přefiltrujete. A je to hotovo.

Z růže se dají také připravit různé čaje, výluhy a sirupy.

 

Fialka

Fialka má sladkou a velmi výraznou chuť. Skvěle se hodí jako ozdoba v ledových kostkách do letních koktejlů nebo jako ozdoba na zmrzlinu, salát či dezert. Dá se také kandovat. V lese můžete najít její sestru fialu lesní, která má drobnější květy, kterými můžete ozdobit jednohubky, chlebíčky a zeleninové saláty. Pokud si připravíte výluh například ze sakury a fialky, bude mít zelenou barvu. Pokud chcete poradit kouzelnický trik, nachystejte si měsíček citronu. Po 5ti minutách do výluhu vymačkejte citrón a barva se změní na dokonale růžovou.

 

Sedmikráska

Drobné celé květy mohou ozvláštnit pokrmy nebo si je najemno nasekejte do salátů.

 

Pampeliška

Kromě věnečků na hlavu při hrách na lesní princeznu, chutnají pampelišky skvěle vypražené na másle. Musíte ale použít nerozvité květy. V této fázi mají sladkou až medovou chuť. Dají se naložit do vína a octa nebo si z nich můžete připravit sirup. Otrhané květy můžete přidat do rýže nebo je celé přidat do salátu.

 

Orchidej

Každý květ se skládá z 3 kališních lístků a 3 okvětních plátků. Jsou krásné nejen na pohled, ale také velmi chutné. Skvěle vypadají vložené do sklenice šumivého vína! Využijte je na ozdobu vašich dortů a dezertů. Pokud Vás ani jedna varianta neláká, květ si dejte za ucho.

 

Karafiát

Před servírováním odstraňte bílou část okvětních lístků. Kalich je u karafiátu obklopený 2-6 širokými listy, které mají sladkou a kořenitou vůni. Vyrobit si můžete karafiátový sirup a ocet nebo jej můžete přidat do salátu, šťávy či vína.

 

Měsíček

Měsíček se přidává do bylinných čajů, dělají se z něj masti a další produkty. Jeho okvětní lístky ale skvěle chutnají v rýži, másle, jogurtu či omeletě.

 

Maceška

Violetka se používá často jako dekorace dezertů. Fialová barva dodá kouzlo vašim salátům.

Bezové květy

Bezové květy zná snad každý. Je to velmi oblíbená ingredience, která v kuchyni dělá divy. Z bezu se vyrábí sirup, šťáva, čaj, med, ale i třeba polévka. Květy jsou jednoduše dostupné a patří k nejchutnějším bylinkám. Sirupy potom používáme v létě na limonádu nebo v kombinaci s perlivým vínem.

 

Dále potom pro květožrouty máme: ibišek, maceška, šeřík, sedmikráska, brutnák, brokolice, květák, heřmánek, begónie, hořčice, chryzantéma, šafrán, čekanka, koriandr, kopr, květy citrusových plodů a jabloně, květy dýně, artyčok, ananas, fenykl, gladiol, denivky, libeček, máta, meduňka, modřenec, bazalka, majoránka, oregano, pelargonie, rozmarýn, saturejka, tymián, aksamitník, bergamot.

 

 

Co ale nesmíme konzumovat?

 

Některé květy mohou být jedovaté či nám ve větším množství podráždit nepříjemně žaludek. Potom přichází zvracení, velké bolesti žaludku a nepříjemné křeče.

 

Doporučujeme nejíst:

Šalvěj

Verbenu

Hrachor

Oleandr

Narcis

Lobelka

Azalka

Rododendron

RECEPTY PRO KAŽDÉHO