Je celá řada věcí, bez kterých to v gurmánské kuchyni zkrátka nejde. Jednou z nich je olivový olej. Tekuté zlato, které se získává ze zralých plodů olivovníku z oblasti Středozemního moře.  Používání olivového oleje má blahodárné účinky na lidský organismus, je totiž zdrojem nenasycených mastných kyselin a antioxidantů.  Pravidelná konzumace pomáhá snižovat riziko srdečních chorob, snižuje hladinu cholesterolu, podporuje trávení, posiluje játra, prospívá pleti i vlasům.

 

Za krále všech olivových olejů je považován za studena lisovaný extra panenský olej (extra virgin olive oil). Takovýto olej je doslova nadupaný zdravými látkami, obsahuje méně než 0,8 % volných kyselin na 100 g a má nejvýraznější chuť. Při výrobě nejsou používány žádné chemické látky a vybírají se jen ty nejkvalitnější olivy. Setkat se můžeme i s ochucenými oleji.

 

Jak poznat kvalitní extra panenský olej, kdy ho v kuchyni použít a jak skladovat?

 

Kvalitu poznáte tak, že olej chutná lehce nahořkle, pikantně a ovocně. Neměli byste pocítit octovou či plesnivou chuť. Extra panenský olivový olej by se měl stát doplňkem každé gurmánské a zdravé kuchyně. Hodí se převážně pro studenou kuchyni. Využijete ho například při přípravě salátů, zálivek, marinád či pomazánek. Není vhodné používat na pokrmy, které se zahřívají, vysoká teplota totiž ničí tolik vzácné antioxidanty. Nepoužívejte ho tedy na smažení či pečení, zbytečně se ošidíte o zdraví prospěšné látky.

 

Extra panenské olivové oleje jsou zpravidla stáčeny do zatmavených lahví, aby světlo nepoškozovalo vzácné látky. S olejem bychom měli správě zacházet pak i doma. Není vhodné ho skladovat na kuchyňské lince, v blízkosti teplených zdrojů, zbytečně dochází k přehřívání oleje. Ani lednička oleji nesvědčí. Ideální je skladování na tmavém místě při pokojové teplotě. Vždy dbáme na správné uzavření oleje, abychom neztratili jeho specifickou chuť a aroma.

 

Vyzkoušet, jak skvěle olivový olej dochutí pokrm můžete například na tomto receptu: Celerový salát s granátovým jablkem

Za nás můžeme doporučit například oleje značky Terramezzo. Najdete je na stránce www.terramezzo.cz včetně dalších kvalitních a jedinečných produktů. Vyzkoušejte olivový olej Terramezzo a sami se přesvědčte o jejich kvalitě.

 

Terramezzo Olio Quotidiano je 100% italský vysoce kvalitní extra panenský olivový olej ručně balený a stáčený na pobřeží Ligurského moře. Olej se mechanicky získává a extrahuje z oliv ze čtyř italských kultivarů oliv: Leccino, Frantoio, Peranzana & Taggiasca. Olej se po pečlivém filtrování prezentuje světle žlutým nádechem. Jasná vůně ovoce a jemná, ale komplexní a vyvážená chuť plně doplňuje  portfolio kvalitních a jedinečných výrobků. Díky své jemné chuti je ideální primárně pro dochucení čerstvých salátů, pro přípravu grilovaných ryb, mas či ve spojení s čerstvým sýrem.

 

 

Řada extra panenských olivových olejů Terramezzo je ideálním doplňkem každé gurmánské kuchyně.

Tento 100% italský nefiltrovaný extra panenský olivový olej je výsledkem lisování pečlivě vybraných italských oliv a je zejména určen k ochucení čerstvého salátu, masa či čerstvých ryb. Tento extra panenský olej je také základem pro další druhy Terramezzo olivových ochucených olejů balených v praktických plechovkách o obsahu 250 ml, které se stanou ozdobou každé kuchyně. Všechny Terramezzo olivové oleje jsou také perfektní dárkem pro vášnivé kuchaře.

Portfolio Terramezzo olivových olejů jejichž původ je 100% italský pokrývá všechny potřebné chutě kuchyně. Naleznete v něm kromě standartních extra panenských olivových olejů také ochucené extra panenské olivové oleje.

Olej ochucený bazalkovými listy jejichž vůně na Vás dýchne při otevření využijete při přípravě těstovin, čerstvých salátů či s lístky čerstvé bazalky skvěle doplní čerstvou mozzarelu.

 

Dalším v řadě ochucených extra panenských olivových olejů je pikantní Terramezzo chilli extra panenský olej. Ten si najde místo v kuchyni každého, kdo vyznává ostřejší chuť pokrmů, a to z důvodu jeho jemné ostré chuti. Jeho spojení s pikantním salámem na pizze či s sekanými chilli papričkami v těstovinových pokrmech je naprosto delikátní.

 

 

Terramezzo extra panenský olej s příchutí černých lanýžů ocení zejména milovníci pečeného masa. V tradiční italské kuchyni je také využíván při přípravě fazolové polévky a dalších pokrmech. Výrazná chuť černých lanýžů dodává tomuto oleji jedinečnost.

 

Posledním v řadě nikoli však v chuti je Terramezzo extra panenský olej s příchutí hub. Pro spojení s extra panenským olejem jsou vybírany pouze pravé hřiby. Jen toto zaručuje dokonalé spojení chuti, které oceníte nejen při přípravě těstovinových pokrmů.

Produkty jsou k dostání na webu www.terramezzo.cz

Facebook: Terramezzo CZ/SK

Instagram: TerramezzoCZSK

 

Pro naše čtenáře jsme připravili ve spolupráci s Terramezzo.cz soutěž na Facebook a Instagram o Terramezzo Olio Quotidiano 0,75 l.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO