Kdy jindy si dopřát pořádnou dávku vitamínu C než teď v zimě v období chřipek. Pojďte zabojovat s imunitou pomocí grepu.

Spolu s pomerančem a citronem patří grep mezi neoblíbenější typy citrusů. Toto exotické ovoce díky své typické nahořklé chuti sice nemusí chutnat každému, ale umí našemu organismu dodat pořádnou dávku vitamínu C. Grapefruit má svůj původ na Barbadosu, kde byl objeven až v 17. století. Nyní se pěstuje v Brazílii, Izraeli, Kalifornii, Texasu, Španělsku nebo i v Turecku. K nám se dováží grepy žluté, červené a růžové. Přičemž červené a růžové bývají sladší

 

Co vše nám grep nabídne

Kromě velkého množství vitamínu C obsahuje grep také vitamíny skupiny B a kyselinu listovou. Účinnost vitamínu C dvacetinásobně zvyšují rostlinné flavonoidní látky, které se nacházejí v dužině grepu. Bez této ochrany by choulostivé molekuly vitamínu C rychle zoxidovaly. Naringin, díky kterému má grep svoji hořkost podporuje chuť k jídlu a trávení. Další enzymy, které grep obsahuje, podporují látkovou výměnu. Slupka grepu je pak plná pektinu, rozpustné vlákniny. Pektin nás dokáže zasytit a postará se o trávicí trakt. V grepech také najdete biflavonoidy a další látky, které jsou důležité v boji proti rakovině nebo vzniku srdečních chorob. Zkrátka ideální ovoce.

Na co si dát pozor

Pozor si ovšem dávejte na nadměrnou spotřebu tohoto ovoce.  V tomto ovoci se totiž vyskytují i látky, jež v lidském těle blokují tvorbu některých enzymů nezbytných k řádnému fungování organismu. U alergiků může způsobit pálení žáhy. Na pozoru by měli být i ti, kteří užívají léčiva na krevní tlak, rakovinu nebo antidepresiva.

A jak grep konzumovat?

Nejčastější způsob je grep rozkrojený a vydlabaný lžičkou. Lepší je ale grep ze čtyř stran nakrojit a oloupat slupku. Poté jemně odstranit slupku a konzumovat. Nebo jej můžete vymačkat. Grepová šťáva díky svému svěžímu, ale nahořklému aroma skvěle ochutí ovocné saláty, kompoty, smoothie nebo dezerty. Rádi v kuchyni experimentujete? Pak zkuste grep jako přílohu k masu nebo rybám.

Grepfruit vybírejte pevný, s lesklou slupkou. Před konzumací ho důkladně umyjte. Při pokojové teplotě vám vydrží asi 2 týdny, v ledničce pak o něco déle.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO