Doba přípravy: 40 minut

Počet porcí: 2

 

Odzkoušený recept na luxusní houbové rizoto jako z Itálie. Houbové risotto je poměrně rychlé a jen z pár surovin. Základem je samozřejmě kulatozrnná rýže, která obsahuje více škrobu.

 

Suroviny:

  • 3 hrstky rýže vhodné na rizoto (kulatozrnná rýže Arborio, Carnarolli nebo Vialone Nano)
  • 3 hrstky hub (nejlepší jsou hříbky, ale lze také žampiony, lišky či hlíva)
  • 100 – 150g parmezánu (případně sýr grana padano)
  • 1l vývaru (masový či zeleninový) + trocha bílého suchého vína na podlévání
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • sůl
  • čerstvě mletý pepř
  • máslo a troška oleje

 

Postup:

Na pánev dáme asi 2 lžíce másla, lžíci oleje, pokrájenou cibulku, plátky česneku a asi 2/3 očištěných a pokrájených hub. Vše restujeme do zlatova, poté přidáme rýži vhodnou na rizoto a ještě chvíli restujeme.

Poté postupně podléváme teplým masovým či zeleninovým vývarem (pokud jste na vegetariánské stravě) dokud rýže nezměkne.

Na čisté pánvi opražíme na másle zbytek očištěných a pokrájených hub. Lehce ochutíme solí a čerstvě mletým pepřem. Ty potom použijeme na finální posypání již nandaného rizota na talíř.

Parmezán nastrouháme na struhadle (poslouží nám k tomu taková ta „rozšklebená oka“). Asi ¾ nastrouhaného parmezánu nasypeme do rizota a zamícháme, aby risotto získalo krásně krémovou konzistenci. Poté ještě podle potřeby naředíme vývarem, který dá rýži tu správnou chuť.

Houbové rizoto ochutnáme a ještě podle potřeby dochutíme solí, čerstvě mletým pepřem, případně i trochou čerstvé citronové šťávy. Na úplný závěr ještě do rizota přidáme kousek másla. Výsledná konzistence rizota by měla být spíše řidší – polotekutá. Rozhodně né sypká.

Teplé rizoto ihned nandáme na talíř, posypeme orestovanými houbami a zbytkem parmezánu a co nejdříve konzumujeme. Jak totiž rizoto stydne, tak tuhne.

Můžeme použít i klasickou rýži, ale rýže, která je určená na risotto má větší obsah škrobu, který nám udělá společně s parmezánem právě tu požadovanou konzistenci.

Pokud by nám trocha rizota zbyla a chtěli byste ho znovu ohřát, musíte do něj zamíchat další vývar, jinak bude rizoto husté.

Jednou můžete místo vývaru podlít bílím vínem (spíše suché).

Pravé italské rizoto (risotto) je perlou italské kuchyně a Italové jsou na něj právem hrdí.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO