Dosluhuje Váš starý sporák a nadešel čas pořídit si nový? Pak vsaďte na indukci. O jejích super výhodách, které vám pomohou v rozhodování, se dozvíte v následujícím článku.

 

Indukce – číslo jedna

Indukční deska nebo rovnou celý indukční sporák je v kuchyni opravdovým hitem již několik let.  První indukční deska se objevila na trhu již před 26 lety, kdy ji na trh uvedla firma AEG. K používání indukce potřebujete sice speciální nádobí, která musí mít magneticky vodivé dno, ale tuto jedinou nevýhodu vám vykompenzuje spousta pozitiv.

Díky vaření na indukční desce se nepopálíte, jídlo nepřipečete a navíc je vše mnohem rychlejší oproti klasickým varným deskám sklokeramickým nebo plynovým. Velkou výhodou je i bezpečnost. Varné plochy se ohřívají jen od dna speciálních hrnců či pánví a teplota nepřesahuje 100 stupňů Celsia. Prostoru kolem hrnců se tedy můžete bezpečně dotknout, aniž byste se popálili.  Pokud nejsou na varné desce žádné nádoby, varné zóny se ani nezahřejí a to ani tehdy, jsou-li zapnuté. Teplotní čidlo zabraňuje přehřátí a ohřev podle potřeby vypíná.

Jak vlastně indukce funguje? Indukce má až o 40 procent nižší spotřebu než sklokeramická deska. Pracuje na principu elektromagnetické indukce, kdy se umístěním vhodného nádobí na sklokeramickou desku vytvoří silné magnetické pole. Indukční cívka se po zapnutí spotřebiče aktivuje dotekem dna hrnce. Ohřívá se pouze dno nádob, tudíž nedochází k tepelným ztrátám. U ostatních druhů sporáků je tomu tak, že se nejdříve rozehřeje plotýnka, která poté předává teplo nádobí.

 

Pokud se rozhodujete mezi sklokeramikou, plynem nebo indukcí, vsaďte rozhodně na indukci. Indukční deska je sice dražší, vyšší jsou i náklady na pořízení nového nádobí, ale jistě oceníte komfort při vaření a velkou úsporu energie.

 

Tip: Víte, jak poznáte, že máte nádobí vhodné na indukci? Použijte magnet. Pokud se bude hrnec a magnet vzájemně přitahovat, je hrnec vhodný pro vaření na indukční desce. Rozhodně zapomeňte na skleněné či hliníkové nádobí. Nádobí vhodné pro indukční desky má na dně ze spodu grafický symbol cívky (několik vlnovek nad sebou), případně je uvedeno slovní označení Induction.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO