Malé, červené, šťavnaté, lahodné, voňavé. V tvarohových knedlících, v marmeládě, v dezertech, v šampaňském nebo jen tak rozmačkané s mlékem a cukrem. Ano, poznali jste správně. Řeč bude o jahodách, symbolu začínajícího léta.

 

Na jahodách si pochutnávali lidé už v době kamenné, od té doby prošly procesem šlechtění a staly se velice oblíbeným letním ovocem. U nás se jahody pěstují od 19. století a na českých zahrádkách nesmějí chybět.

 

Maruška z pohádky O dvanácti měsíčkách by v současné době neměla ani v zimě problém jahody pro zlou macechu sehnat. Na pultech obchodů je můžete koupit prakticky celoročně, ale nejlepší jsou ty, které nejsou pěstovány ve skleníku. Celoročně pěstované jahody nejsou tak chutné a voňavé a ošidíme se i o cenné látky.

 

Čerstvé jahody jsou velmi zdravé. Spolu s borůvkami patří k nejsilnějším přírodním antioxidantům, mají vyšší množství vitamínu C jak citrusové plody. Obsahují také vitamín A, B a E a spoustu minerálů. Jahody jsou cca z 85 % složeny z vody, jsou tedy ideální pro diety. Bohužel je spousta lidí na jahody alergická. Objevit se může kopřivka nebo puchýřky v ústech. Pozor bychom si měli dávat u konzumace jahod u malých dětí. Alergie se projevuje především u jahod, které jsou dováženy a pěstovány celoročně, jsou totiž chemicky ošetřeny.

 

 

Účinky na zdraví
  • Silný antioxidant
  • Podporují metabolismus
  • Snižují hadinu cholesterolu
  • Díky obsahu železa působí při poruchách krvetvorby a chudokrevnosti
  • Chrání nervové buňky a vyživují mozek
  • Podporují srdce
  • Mají antibakteriální účinky
  • Ideální pro diabetiky
  • Snižují teplotu

 

 

 

 

Jahody v kuchyni

Jahody sbíráme takové, které jsou krásně červené. Ty nedozrálé, červenobílé, bílé nebo zelené nejsou ani tak chutné, zároveň ani neobsahují všechny ty prospěšné vitamíny. Temně tmavé jahody už rychleji dozrávají, používáme je k okamžité spotřebě, jsou také ideální k výrobě marmelád či džemů. Jahody uchováváme v chladu a suchu, myjeme je těsně před zpracováním. Pokud jahody kupujeme, vyhýbáme se jahodám pomačkaným, nahnilým a špinavým.

 

 

Typickou chuť jahod si užijeme nejvíce na čerstvých jahodách. Využívají se jak v teplé tak studené kuchyni. Výborné jsou rozmačkané s mlékem či smetanou a cukrem. Skvěle dozdobí různé dezerty, chutnají v českých tvarohových knedlících, bublaninách, nepečených dortech

Použít je můžete i do různých nápojů. Kdo by neznal kombinaci sektu a jahod. Jahody můžete také použít k výrobě kompotů, marmelád, džemů nebo třeba i domácích nanuků a zmrzlin.

 

 

Zapomněla vážení, na jahody mražený… tak se to zpívá v jedné české písničce. Jahody se dají pohodlně mrazit. Můžeme si je na zimu uchovat rozmačkané v podobě dřeně, nebo mrazíme celé omyté jahody bez stopky.  Jahody lze i sušit a připravit si z nich pak třeba lahodný čaj. Jednu lžíci sušených jahod přelijeme 3dl vroucí vody, necháme asi čtvrt hodiny vylouhovat. Jahody vymačkáme a můžeme popíjet a užívat si tu jahodovou vůni. A i v zimě se pak můžete těšit na to, jak se jahody na zahrádkách začnou červenat.

 

image_print