Urodilo se vám velké množství jablek, hrušek či jiného ovoce a už nevíte jak je zpracovat? Není nic jednoduššího než z nich připravit skvělé přesnídávky. Pochutnají si pak na nich nejen děti.

 

Domácí přesnídávky se nedají s těmi kupovanými srovnávat. Nemusí obsahovat žádný přidaný cukr, konzervační látky ani zahušťovadla. Dáváte do nich ovoce, o kterém víte, odkud pochází, a že není chemicky ošetřené.  Zkrátka jaké si to uděláte, takové to máte. A navíc na jejich přípravu potřebujete jenom ovoce a vodu a tak výrazně ušetříte. Výhodou je také to, že zavařené přesnídávky vám s přehledem vydrží do další letní sezony, pokud je tedy nesníte dříve.

 

Na výrobu použijeme kvalitní plody ovoce. Záleží pak už jenom na vás, jestli si připravíte přesnídávku jednodruhovou nebo smícháte několik druhů ovoce podle vašich chutí. Základ tvoří pokaždé jablka, pak už jenom přidáváme ovoce, které máme po ruce. Přidané ovoce přebije chuť jablek.

A které ovoce se na přesnídávky hodí? Jsou to jablka, hrušky, jahody, broskve, meruňky, borůvky, ostružiny, maliny, švestky.  Sáhnout můžete i po exotickém ovoci jako jsou banány, mango a podobně, zde už je ale původ nejistý.

 

 

Postup při výrobě přesnídávky
  1. Ovoce důkladně očistíme, případně oloupeme a vypeckujeme, nakrájíme na malé kousky a povaříme do změknutí za přidání malého množství vody a rozmixujeme.
  2. Pokud je přesnídávka málo sladká, přidáme cukr nebo med.
  3. Horkou přesnídávku plníme do vysterilizovaných lahví pomocí trychtýře. Skleničky pevně uzavřeme. Do předehřáté trouby vyskládáme skleničky na plech, zalejeme vodou a sterilizujeme asi 20minut při teplotě 1800
  4. Skleničky vyndáme, otočíme víčkem dolů a necháme vychladnout.

 

 

 

Tipy při přípravě
  • Ovoce vybírejte co nejsladší a nejzralejší, přesnídávku pak nemusíte doslazovat cukrem. Pokud vám připadá přesnídávka málo sladká, použijte místo cukru med.
  • U jablek neodstraňujte slupku, obsahuje totiž důležitý pektin, který pyré zahustí. Je důležité pyré ale důkladně rozmixovat.
  • Jahodové přesnídávky spotřebujte jako první, jahody se totiž rády kazí.
  • Skleničky i víčka důkladně omyjte a vyvařte.
  • Při dávkování do skleniček použijte trychtýř, nezašpiníte si tak hrdlo skleničky.
  • Nevaříme-li přesnídávku pro nejmenší děti, můžeme přidat vanilkový pudink rozmíchaný ve vodě. Hruškovou nebo jablečnou přesnídávku krásně ovoní skořice.

 

Vynikající přesnídávka nejen pro děti zde.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO